V Novohradských horách pašoval před válkou i Kilian Nowotny, později slavný šumavský převaděč
Kniha Finanční stráž v Novohradských horách publicisty Jana Ciglbauera přináší příběhy strážců hranic i pašeráků. My se v magazínu Vltavín vypravíme po jejich stopách.
Jihočeské pohraničí bylo několikrát v historii velice žhavou půdou, zvláště po vzniku Československé republiky a těsně před mnichovskými událostmi. Výrazný klid a pohodová služba tady ale nebyla ani v dobách hospodářské krize.
Pašovalo se tu všechno možné – jídlo, alkohol, cukerin, dokonce i peníze a před druhou světovou válkou nacismus.
Jan Ciglbauer o tom píše ve své nové knize Finanční stráž v Novohradských horách – pašerácké a jiné příběhy z Novohradska a Kaplicka z let 1918–1948. Mapuje osudy členů ostrahy hranic a dnešní terminologií řečeno celní stráže, ale také pašeráků, a to některých skutečně slavných.
Jedna z kapitol je například věnována Kilianu Nowotnemu, pozdějšímu slavnému šumavskému převaděči. Ten za první republiky často pašoval zboží právě v Novohradských horách.
Téma Novohradských hor je takřka nevyčerpatelné, což doložíme i v tomto Vltavínu, protože se tam s publicistou a historikem Janem Ciglbaurem vypravíme už poněkolikáté, nyní právě po stopách členů Finanční stráže.
Související
-
Jihočeské hranice se od roku 1918 několikrát razantně změnily. Okupanti si jako trofej brali sloupy
Ve Vltavínu připomeneme, že hranice státu byly, jsou a budou vždycky důležité. A také zjistíte, co jsou to pateříkové hutě a že i šlechtic může mít v erbu vidle.
-
Říkal si Hajský, jmenoval se Jan Zelenka z Kamenného Újezda a také díky němu zemřel Heydrich
Připomeneme osobnost Jana Zelenky Hajského. Někdo o něm možná ví, ale pro širší veřejnost je jeho jméno a život a hlavně jihočeský původ zatím velkou neznámou.
-
Sedm kulí jako v Sarajevu? Omyl, při atentátu na následníka trůnu padly jen dva výstřely
28. června 1914 byl v Sarajevu zastřelen František Ferdinand d´Este, následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále. Zemřela i jeho manželka Žofie Chotková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.