Říkal si Strejda nebo Hajský, jmenoval se Jan Zelenka z Kamenného Újezda a také díky němu zemřel Heydrich

18. červen 2023

Připomeneme osobnost Jana Zelenky Hajského. Někdo o něm možná ví, ale pro širší veřejnost je jeho jméno a život a hlavně jihočeský původ zatím velkou neznámou. 

Pro Jana Zelenku Hajského si gestapo přišlo 17. června 1942, tedy den před obklíčením parašutistů v pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Hajský rozkousl kapsli s jedem, jeho žena Františka to nestihla a byla zastřelena 24. října v Mauthaussenu. Syn, septimán Jan Milíč Hajský, zemřel ve stejný den jako jeho otec. Když se ve škole dozvěděl, co se stalo doma, také rozkousl připravenou kapsli s kyanidem.

Životní příběh Jana Zelenky ale začal o 47 let dříve v jižních Čechách. „Narodil se 3. března 1895 v Kamenném Újezdě u Českých Budějovic, v domě číslo popisné 19 U Klavíků, v rodině řídícího učitele,“ říká historik Roman Lavička z Kamenného Újezda.

Jak doplňuje archivář Jiří Cukr, rodina však v Kamenném újezdě dlouho nežila. Otec coby učitel musel na jiné místo. „Zprvu byl přeložen do Chlumce, což je osada u obce Olešník nedaleko Hluboké nad Vltavou, kde působil dva roky. V roce 1902 se rodina přestěhovala do Zborova,“ vypráví.

V dalších letech jeho stopy z archivních záznamů mizí. V roce 1922 se oženil s o šest let mladší Františkou Hoffmannovou.

V dubnu 1927 nastoupil na sever republiky jako řídící učitel při menšinové státní škole v Dolním Háji u Duchcova. Od toho pak odvodil jedno ze svých jmen používaných jako krycí v odboji. Známý byl například jako Strejda, Řehoř, Říha nebo Hajský, či spíše Hájský.

Bez jeho pomoci by se parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš z výsadku Anthropoid dostávali k důležitým informacím z okolí Reinharda Heydricha jen těžko, možná spíše vůbec.

Více si poslechněte online v reportáži natočené jak v Kamenném Újezdě, tak ve Zborově.

Výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na vůz s R. Heydrichem v prudké zatáčce na jeho cestě z Panenských Břežan do Prahy

V další části Vltavínu se vydáme do Českých Budějovic v roce 1923 a nakonec nás čeká archívní záznam o divadelních představeních v Českém Krumlově za dob Rožmberků.

Spustit audio