Sedm kulí jako v Sarajevu? Omyl, při atentátu na následníka trůnu padly jen dva výstřely

25. červen 2023

28. června 1914 byl v Sarajevu zastřelen arcivévoda František Ferdinand d´Este, následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I. Zemřela i jeho manželka Žofie Chotková.

Konec června a začátek července je přelomový čas pro školáky, učitele i rodiče. Několikrát v historii už se stal přelomovým i pro naše země. 28. června 1914 byl v Sarajevu zastřelen František Ferdinand d´Este s manželkou.

„Řidič automobilu, ve kterém seděl následník trůnu při sarajevském atentátu, byl Leopold Lojka pocházející z Telče. Nedaleko držel hlídku jihočeský voják z Chotýčan Josef Marek,“ připomíná chvíle atentátu na Františka Ferdinanda Este publicista Jan Ciglbauer.

Čtěte také

Ve Vltavínu vám přinášíme citace vzpomínek Josefa Marka, které popisují, jak vypadala situace před a po antentátu. Dozvíte se také, že slavná věta o sedmi kulích v Sarajevu se nezakládá na pravdě, protože padly jen dva výstřely.

Ve Vltavínu se vydáme i do Chlumu u Třeboně a Jindřichova Hradce za samotným Ferdinandem Este. Toho většinou známe jen jako takzvaného následníka trůnu. Jeho celého jméno znělo František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský-Este. Byl synovcem císaře a krále Františka Josefa I. a v zemích Koruny české vlastnil panství a zámky Konopiště a Chlum u Třeboně.

František Ferdinand Este také velel 75. vojenskému pluku v Jindřichově Hradci. V archivním záznamu z roku 2004 o něm budou hovořit archivář František Fürbach s reportérem Jaroslavem Klímou.

Arcivévoda František Ferdinand d'Este
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.