Sedm kulí jako v Sarajevu? Omyl, při atentátu na následníka trůnu padly jen dva výstřely
28. června 1914 byl v Sarajevu zastřelen arcivévoda František Ferdinand d´Este, následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I. Zemřela i jeho manželka Žofie Chotková.
Konec června a začátek července je přelomový čas pro školáky, učitele i rodiče. Několikrát v historii už se stal přelomovým i pro naše země. 28. června 1914 byl v Sarajevu zastřelen František Ferdinand d´Este s manželkou.
„Řidič automobilu, ve kterém seděl následník trůnu při sarajevském atentátu, byl Leopold Lojka pocházející z Telče. Nedaleko držel hlídku jihočeský voják z Chotýčan Josef Marek,“ připomíná chvíle atentátu na Františka Ferdinanda d´Este publicista Jan Ciglbauer.
Čtěte také
Ve Vltavínu vám přinášíme citace vzpomínek Josefa Marka, které popisují, jak vypadala situace před a po antentátu. Dozvíte se také, že slavná věta o sedmi kulích v Sarajevu se nezakládá na pravdě, protože padly jen dva výstřely.
Ve Vltavínu se vydáme i do Chlumu u Třeboně a Jindřichova Hradce za samotným Ferdinandem d´Este. Toho většinou známe jen jako takzvaného následníka trůnu. Jeho celého jméno znělo František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský-Este. Byl synovcem císaře a krále Františka Josefa I. a v zemích Koruny české vlastnil panství a zámky Konopiště a Chlum u Třeboně.
František Ferdinand d´Este také velel 75. vojenskému pluku v Jindřichově Hradci. V archivním záznamu z roku 2004 o něm budou hovořit archivář František Fürbach s reportérem Jaroslavem Klímou.
Související
-
Skutečné příběhy vojáků, kteří stejně jako Švejk sloužili u 91. pluku, vůbec humorné nebyly
Na počátku prosince 1918 vyhráli Jednadevadesátníci svůj poslední boj. Pěší pluk z Českých Budějovic je znám jako předloha románu o Švejkovi, ale realita byla poněkud jiná.
-
U Nové Bystřice můžete vlézt do bunkrů, takzvaných řopíků. Je tu i stejný kulomet jako v roce 1938
Kousek za Novou Bystřicí na Jindřichohradecku zůstalo hraniční opevnění z první republiky. Stará se o něj Muzeum čs. opevnění Klášter. Bunkry jsou vybavené jako během bojů.
-
Až k Heydrichově autu se parašutisté dostali díky učiteli. Po atentátu si pro něj přišlo gestapo
Střelba, hluk a německé povely. To byly poslední zvuky, které ve svém životě slyšel Jan Zelenka Hajský. Když do bytu jeho rodiny vniklo gestapo, rozkousl kapsli s kyanidem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.