Cesty toulavý převzal Michal Tučný z repertoáru Willieho Nelsona, píseň vznikla pro film

Když zkraje 80. let, po významných pěveckých štacích ve skupinách Greenhorns a Fešáci, startoval Michal Tučný sólovou kariéru, během níž mu byla oporou kapela Tučňáci a textař Zdeněk Rytíř, sáhl neomylně po téhle písničce. Byla to tenkrát vlastně novinka.

Americká country-hvězda Willie Nelson ji zhruba rok před tím napsal a nahrál pro soundtrack k filmovému romantickému dramatu Honeysuckle Rose.

Film byl divácky úspěšný, samozřejmě hlavně díky Nelsonově účasti, ale úplně největší otisk v paměti zanechala jeho ústřední píseň o věčném muzikantském trmácení od jedné koncertní zastávky k té další.

Starý pardál Nelson za ni obdržel cenu Grammy a nominaci na Oscara, přičemž se celkem rychle stala vděčnou položkou jeho koncertního repertoáru.

A jak moc (nebo spíš málo) se liší česká kopie od amerického originálu, můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.