Český rozhlas České Budějovice oslaví 75. výročí se zpěvy ptáků, výstřižky z archivu i zajímavostmi z historie
Speciální program připravil Český rozhlas České Budějovice na první polovinu května. Na tyto dny totiž připadá nejen 75. výročí konce druhé světové války, ale také vzniku budějovické rozhlasové stanice.
První vysílání zaznělo v květnu 1945, od té doby se českobudějovický rozhlas stal společníkem místních obyvatel. Přináší denně aktuální zpravodajství, ale i zábavu, hudební pořady, diskuze nebo četbu na pokračování.
U příležitosti svého 75. výročí sáhne Český rozhlas České Budějovice pro perličky do archivu. Již od pátku 1. května můžete každý den před sedmou hodinou ranní poslouchat legendární Volání jara se zpěvy jihočeských ptáků. Seriál má původní komentář Ludvíka Mühlsteina, významné osobnosti budějovického rozhlasu, režiséra, tvůrce slovesných pořadů, sportovního redaktora a také velkého příznivce ornitologie.
Čtěte také
Od pondělí 4. května bude na programu tematická Rodinná abeceda. Autorka Ivana Šimánková se tentokrát bude ptát na výrazy z rozhlasové hantýrky. Víte, co je palma, kulák, časák, živák nebo přenosák? Dozvíte se to od pondělí do pátku v ranním vysílání.
V dalších dnech nabídneme v odpoledním programu publicistické příspěvky Zdeňka Zajíčka. Zaměří se na historické zajímavosti související nejen s koncem druhé světové války, ale také se vznikem budějovického rozhlasu. V pátek 8. května odvysíláme dokument o letci RAF Milanu Malém.
Až do poloviny měsíce května si navíc každý všední den můžete v Melodiích podvečera naladit Hudební pozdravení Jiřího Kasala, který připomene zajímavé nahrávky z archivu Českého rozhlasu České Budějovice. Odpolední program navíc zpestří rubrika výstřižků ze starých rozhlasových pořadů.
Související
-
Týden v rozhlase
Jak vznikají pořady? Jak vypadají lidé, jejichž hlasy znáte z vysílání? Kolik práce obnáší třeba nahrávání koncertu? Poodhalte zákulisí Českého rozhlasu České Budějovice.
-
Angličtinu začal pilovat v 70 letech, pak se vydal na cestu kolem světa
„V naší rodině jsme měli dva emigranty, mého bratra a bratrance," vzpomíná na archivní rozhlasové nahrávce Ladislav Voříšek.
-
Objevila se nejstarší nahrávka budějovického rozhlasu. Je na ní zpráva o rozkvetlých rododendronech
Při úklidu na chalupě narazil Patrik Veselý z Českých Budějovic na starý magnetofonový pásek, u kterého byly formuláře, fotografie a výstřižky o Československém rozhlasu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.