Bonjour, Salut neboli písničkový výlet do Francie, třeba také na Champs-Élysées

15. červenec 2024

Francie se v tomto čase stala středem pozornosti z aktuálních důvodů, jednak z politických, jednak společenských, neboť zanedlouho bude Paříž hostit letní olympijské hry. A minulý týden uzavřel francouzský státní svátek – Den pádu Bastily. A to předurčilo dramaturgii druhé červencové půlhodinky pod Světly ramp, neboť půjde o písničky francouzské.

Takže Bonjour, Salut, což je také název hitu na uvítanou od zpěváka jménem Antoine. Kromě něj zazní písničky od nedávno zesnulé Françoise Hardy, jejího partnera Jacquese Dutronca, Richarda Anthonyho, Sylvie Vartan i Michela Polnareffa.

K onomu francouzskému státnímu svátku tradičně patří vojenská přehlídka na Champs-Élysées. Letos však byla kvůli blížící se olympiádě přesunuta na blízkou Avenue Foch. K Elysejským polím se ale vztahuje text jednoho z nejznámějších songů zpěváka i kytaristy Joe Dassina, syna známého amerického filmového režiséra Julese Dassina. Ten se narodil v New Yorku, ovšem jeho rodina uprchla z politických důvodů v éře mccarthismu do Evropy.

Původně však šlo anglickou písničku, kterou pod názvem Waterloo Road natočila kapela z Kentu Jason Crest. S francouzskými slovy písničku Les Champs-Élysées natočil Joe Dassin v roce 1969. Zkrátka podle písničky: Na Champs Élysées, na slunci, v dešti, v poledne nebo o půlnoci, je tam vše, co chcete.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.