Jedinečný šarm, krásná tvář a andělsky melancholický hlas Françoise Hardy
Bohužel, poslední léta nepřicházely dobré zprávy o zdravotním stavu Françoise Hardy a 11. června velmi těžký zápas této slavné francouzské zpěvačky andělsky melancholického hlasu a krásné tváře a jedné z ikon šedesátých let se zákeřnou nemocí skončil. Věhlas Françoise Hardy dokonce přesáhnul kanál La Manche, a to se v historii populární hudby málokomu z francouzských interpretů povedlo.
Françoise Madeleine Hardy se narodila uprostřed náletu v nacisty okupované Paříži v roce 1944 a vyrůstala jen s matkou. Ve věku šestnácti let dostala svou první kytaru jako dárek a začala psát vlastní písně, hrát je naživo a na konkurzech pro nahrávací společnosti.
Dokázala jemně vstřebat melodiku francouzských šansonů i náladu rokenrolů. Ještě ve věku středoškolském měla Françoise milionový hit s vlastní něžnou, ale posmutnělou baladou Tous les garçons et les filles, Všichni ti kluci a holky.
Ale její kariéra tím neskončila, naopak za několik let oslovila Françoise Hardy Brity svou písničkou zpívanou v angličtině All Over The World. A její popularita byla opravdu celosvětová.
Nešlo jenom o písničky, Françoise Hardy, zpívající též v pařížské Olympii, přijala velmi atraktivní nabídky v modelingu i ve filmu. Jejím manželem byl hvězdný zpěvák Jacques Dutronc. Půvab a eleganci této ženy obdivovali David Bowie i Bob Dylan.
Vzpomínkou na nezapomenutelnou Françoise Hardy, zpěvačku, herečku, spisovatelku i astroložku, bude písnička, která jí otevřela cestku ke slávě, tedy Tous les garçons et les filles, v níž toužila, aby přišel den, kdy také bude mít někoho, kdo jí bude milovat.
Související
-
Jihočech Petr Přibyl, violista orchestru Národního divadla, napsal písničky pro Petra Nováka i Jandu
Sedmdesátku oslavil violista orchestru Národního divadla, jindřichohradecký rodák a patriot Petr Přibyl. Úctyhodné jsou jeho interpretační úspěchy v oblasti klasické hudby.
-
Cesta k Janu Kačerovi. Co jednou nahlas vyslovím, to žít tu s námi bude napořád
Život přináší také smutné chvilky a zprávy o odchodu našim srdcím blízkých lidí. A nemusí jít jen o příbuzné a přátele. Zasáhnout nás může i smrt člověka z oblasti umění.
-
První album Wabiho Daňka, který kdysi natáčel též U Tří lvů, přineslo klenoty trampské muziky
„Jako jazyk stále naráží na vylomený zub, tak se vracím k svýmu nádraží, abych šel zas dál.“ Ve své životní písni se Wabi Daněk prý inspiroval řečí indiánského náčelníka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.