Jaroslav Samson Lenk ve své písničce Sedmnáctého listopadu vítal svobodu, „věrnou milou tuláků“
Ve svátečním vydání pořadu Světla ramp věnuji pozornost souborně vydaným písničkám sametové revoluce. Do tohoto výběru neřazená a víceméně málo známá je však píseň, která má 17. listopad přímo v názvu. Napsal ji Jaroslav Samson Lenk, a je tedy přímým působivým ozvukem těch vzrušujících okamžiků.
Jakkoliv společně s dalšími písničkáři na svých koncertech připravoval půdu k 17. listopadu 1989, z dnešního pohledu na Samsonovou tvorbu nás napadne zřejmě jediné – pohoda, která je přirozeně spjata s průzračnou melodií, trampskými songy a vandrováním. A to, pokud ho vnímáme jako sólového písničkáře, ale rovněž vedoucího vlastní kapely Samson a jeho parta, zakladatele folkového souboru Máci a člena legendárního Hop Tropu.
Jaroslava Samsona Lenka, který svá mladá léta prožil na jihu Čech, jsem se zeptal na skladbu Sedmnáctého listopadu, kterou zahrnuje album natočené společně s dalším písničkářem Slávkem Janouškem, jež vyšlo v roce 1990.
„V písničce zpívám: Svobodo má ztracená, holka moje bez věna, tak vejdi, věrná milá tuláků, stará hrozbo hlupáků, vejdi dál. A já tu svobodu, která tím listopadem byla spuštěna, vnímám stále velmi pozitivně, protože si mohu dělat, co chci, a nikdo mi do toho nekecá,“ přiznává po létech Jaroslav Samson Lenk.
Související
-
Člověk si vyjde na houby, místo toho se zasnoubí
Vím, že houbařská sezóna by měla vrcholit a že řada mých známých se pyšní úctyhodnými nálezy, sám jsem se, bohužel, ale zatím do lesa nebo na hrázky nedostal.
-
Ondřej Ruml ve svém šansonu otevírá křehké téma lásky. Co se děje, když pohasne?
Loni byl zpěvák Ondřej Ruml hostem a hvězdou Rozhlasové tančírny v českobudějovickém Metropolu. Svým vokálním projevem a skvělým swingovým frázováním nadchnul publikum.
-
Můj vláček – text této písničky zahrnuje něco z rodinného příběhu zpěvačky Zdenky Tichotové
Rád připomenu nastávající jubileum výborné české zpěvačky Zdenky Tichotové, členky trampské skupiny Brontosauři a ženské vokální opory legendárního Spirituál kvintetu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.