Biblická myrha pomáhá i dnes, využívá se v kosmetice a dokonce brzdí růst nádorů
Myrha je známá jako jeden z darů Tří králů Ježíškovi. Celkem je o ní ale v Bibli 152 zmínek. Byla důležitou biblickou rostlinou, protože se užívala jako koření, přírodní lék a také prostředek k očistě mrtvých.
Myrhový olej se do současnosti využívá při různých potížích. Vědci si myrhy všimli díky jejímu mocnému antioxidačnímu působení a možnému léčení rakoviny. Bylo také prokázáno, že efektivně působí proti různým typům parazitických infekcí.
Myrha je pryskyřice stromu Commiphora myrrha, který je běžný v Africe a na Blízkém Východě. Kmen stromu se nařezává, aby uvolňoval pryskyřici, ta vysychá a následně se sbírá. Botanicky je příbuzná kadidlu. Myrha má mírně kouřovou, nasládlou až nahořklou vůni, její název pochází z arabského slova murr – hořký.
Vodní destilací se z myrhy vyrábí jeden z nejrozšířenějších esenciálních olejů na světě. Hraje žlutými až naoranžovělými odstíny, běžně se užívá jako základ pro výrobu parfémů a vůní.
Díky ní klidní a vyrovnaní
Dvě základní aktivní sloučeniny v myrze působí výrazně protizánětlivě a antioxidačně. Mají vliv na naše emocionální centrum v hypotalamu a pomáhají nám zůstat klidnými a vyrovnanými.
Myrhový olej se po tisíce let užíval v lidovém léčitelství a náboženských ceremoniích. Pryskyřice byla historicky nejčastěji pálena nad horkými uhlíky. To do každé místnosti vneslo zvláštní duchovní atmosféru. V aromaterapii může být využita pro podporu meditace nebo modlitbu, často také v kombinaci s kadidlem.
Studie z roku 2010 zjistila, že myrha efektivně působí proti poškození jater u králíků. Z toho se vyvozují možné benefity i pro člověka. Laboratorní výzkumy potvrdily silné protinádorové účinky. Výzkumníci zjistili, že myrha je schopna redukovat množení lidských nádorových buněk. Potlačovala růst v osmi různých typech nádorových buněk, obzvláště u gynekologických nádorů.
V minulosti myrhou ošetřovali rány a předcházeli infekci, do současné doby je možné ji použít na zmenšení podráždění, k ošetření akné, prevenci zkaženého dechu a potlačování kvasinkové infekce.
Myrhový olej bojuje proti určitým nežádoucím bakteriím, jako je zlatý stafylokok. Antibakteriální účinek myrhy se zvyšuje v kombinaci s kadidlem, dalším populárním biblickým olejem. Z myrhy byl vyroben lék na potlačení parazita způsobujícího fasciolózu, která ve světě postihuje více než dva milióny lidí.
Můžete nanést přímo na pokožku i inhalovat
Myrha je také součástí kosmetických produktů, protože udržuje pleť mladistvou a hydratovanou. Tyto účinky znali již staří Egypťané. Studie z roku 2010 objevila, že myrha pomáhá zvýšit množství bílých krvinek kolem rány, a tak podporuje její hojení. Také se užívá při masážích, do teplých koupelí a může být aplikována přímo na pokožku. Myrhový olej můžete ovšem také inhalovat na zlepšení příznaků bronchitidy, nachlazení a při kašli.
Nejlepší je smíchat myrhový olej se základními oleji, jako je jojobový, mandlový nebo olej ze semínek grapefruitu, předtím, než ho použijete na pokožku. Můžete ho také smíchat s čistou neparfémovanou emulzí k ošetření pokožky vzhledem k jeho účinkům proti stárnutí.
Kadidlo, jeden z darů Tří králů, zbaví stresu, sníží tlak i zlepší kvalitu kůže
Když se řekne kadidlo, nejspíš se vám vybaví vonný kouř, který se line při slavnostních obřadech v kostele. Takto se totiž tato vonná pryskyřice užívá už po staletí.
Myrhový olej nezapomeňte přímo použít na zanícená a podrážděná místa, protože potlačí infekci a omezí otoky. Protizánětlivé účinky využijete k ošetření dásní i aftů a proti špatnému dechu. Výplach myrhou je prevencí zánětu dásní.
Myrha může pomoci i při snížené funkci štítné žlázy podle ajurvédy a čínské tradiční medicíny. Určité součásti v myrze mohou stimulovat její funkci. Denně můžete aplikovat přímo na oblast štítné žlázy dvě až tři kapky oleje.
Před aplikací myrhy na pokožku se ujistěte, že nemáte alergickou reakci na olej. U myrhy by se při určité citlivosti mohla rozvinout vyrážka. Při vnitřním užití ji vysaďte v případě nevolnosti nebo průjmu.
Myrha snižuje hladinu krevního cukru, opatrní musí být diabetici a není vhodná v těhotenství. Vyvarovat by se jí měli také lidé užívající léky na ředění krve, jako je warfarin.
Související
-
Bobule acai zpomalují stárnutí a jsou přírodní prevencí, která brání v cestě rakovině
Acai jsou bobule rostoucí na palmách euterpe oleracea u brazilské Amazonky. Podobají se lesním borůvkám a mají jedinečnou chuť lesních plodů s nádechem hořké čokolády.
-
Pociťujete úzkost, špatně spíte, jste ve stresu? Úlevu přinese levandule
Levandule se pro medicínské účely používá přes 2500 let. Staří Řekové, Římané a Peršané přidávali květy do koupele. Jméno pochází z latinského „lavare“, což znamená mýt se.
-
Diabetem trpí už milion Čechů, přírodním lékem je zlaté mléko s kurkumou
Diabetes je závažné metabolické onemocnění, jehož výskyt začal dosahovat velikosti epidemie. Do konce roku 2018 budeme znát miliontého pacienta s tímto onemocněním.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.