Alena Popperová přišla za války o část rodiny. Dokázala odpustit a pomáhat mimo jiné německým studentům
Ve věku 90 let zemřela 3. listopadu 2022 Alena Popperová, nositelka budějovické medaile Za zásluhy. Jako dítě z židovské rodiny prožila těžké časy za druhé světové války, pak pracovala v českobudějovické nemocnici a až do pokročilého věku se věnovala osvětové práci mezi mladými lidmi. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl v roce 2018 pro cyklus Jihočeši.
Alena Popperová odpověděla například na otázku, co považuje za největší štěstí ve svém životě. „Velikým štěstím bylo, že jsem se potkala ve vlaku s mým druhým manželem, který byl o 23 let starší. Byl to také Žid a měli jsme spoustu podobných zážitků, on přišel o celou rodinu, já o část rodiny, velice jsme si rozuměli,“ řekla.
„Byl to úžasný manžel, skvělý muž, byl gentleman a vůči mým dětem nesmírně spravedlivý. Měl je rád a žili jsme velice hezky. Když mu bylo 56 let, narodila se nám ještě dcera a on nikdy nedělal rozdíly mezi mými dětmi a svým dítětem. Za to jsem si ho velice vážila,“ dodala.
Alena Popperová musela v životě překonat mnoho těžkostí. Po tatínkovi byla poloviční Židovkou. Během druhé světové války se s její rodinou zacházelo jako s plně židovskou. „Bylo to se vším všudy, menší příděly, nikam jsme nesměli, já nemohla do školy. Tatínek a maminka byli od roku 1944 v koncentráku, tatínek nepřežil,“ vzpomínala.
Našla ale sílu jít dál. Její další život byl spojen se slovem odpuštění. Dokonce se k údivu svých známých stala jakousi adoptivní babičkou pro německé studenty, kteří přijížděli do Čech s organizací Živá paměť. Své životní zkušenosti a zážitky předávala dál při besedách ve školách.
Celý rozhovor s Alenou Popperovou si poslechněte online.
Související
-
Budějovická synagoga šla k zemi v roce 1942. Věže museli nacisté odstřelovat nadvakrát
Rok 1942 byl likvidační pro židovskou komunitu v Českých Budějovicích a okolí. Z města byl vypraven transport do koncentračních táborů, nacisté také zbourali synagogu.
-
Karel Čurda – příběh velké zrady. Proč po atentátu na Heydricha udal své kamarády i další lidi?
Karel Čurda, rodák z Třeboňska, je zapsán jediným slovem – zrádce. V červnu 1942 dobrovolně navštívil úřadovnu gestapa a řekl všechno, co věděl o atentátu na Heydricha.
-
Hodně pozdě, ale lepší než vůbec. Nové Kameny zmizelých v Budějovicích připomínají oběti holokaustu
Už na celkem 29 Kamenů zmizelých můžete narazit v ulicích Českých Budějovic. Kostky s mosaznou destičkou zasazené do chodníků připomínají oběti nacistického vyvražďování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.