Zvláštní poetický svět osobitého písničkáře a akordeonisty Václava Koubka na třeboňském zámeckém nádvoří

„Jsou tací, co si sedí tiše v noci, tací, co mají jen jedno přání, tací, co vidí padat hvězdy a jimž se sny naplní.“ Těmito slovy ve své písničce Tací zahájil zhruba půlhodinové vystoupení na festivalu Okolo Třeboně na zámeckém nádvoří v červenci roku 2007 osobitý písničkář, hráč na akordeon Václav Koubek.

Tento osmašedesátiletý vystudovaný strojní inženýr spojil ve svém dosavadním životě leckteré profese. Pracoval v zemědělství, byl asistentem střihače v televizi a asistentem režie u filmu. Je divadelním a filmovým hercem. Objevil se třeba v pohádce Čert ví proč nebo ve snímku Cesta pustým lesem.

Václav Koubek také vlastní Vesnický klub Chotěmice v malé jihočeské vísce nedaleko Tábora, kde už dlouho pořádá v půvabném prostředí upravené stodoly velmi zajímavé koncerty a akce s atraktivními účinkujícími. A také je, jak už jsem uvedl, básnivým písničkářem, doprovázejícím se na akordeon.

Od začátku devadesátých let natočil rodilý Brňan řadu alb plných písniček s velmi osobitou poetikou. Jedno z nich s názvem Všem se nalejvá s irskou kapelou The Hogs. Z něj zazní dvě písně – Noční chodci a Zvedni číš, ovšem na úvod je pro vás od Václava Koubka připravena skladba, z jejíhož textu jsem už na začátku citoval a jejíž název je jednoslovný: Tací.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související