Zraněného pilota vezl sedlák do nemocnice na žebřiňáku

21. duben 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pomník připomíná místo, kde se zřítilo letadlo Williama Preddyho. Na snímku starosta Záluží Pavel Ševčík

V Záluží u Dolního Třebonína se v dubnu 1945 zřítilo letadlo amerického pilota Williama Preddyho. Na místě je dnes pomník a ve vesnici možná i po sedmdesáti letech zůstávají zbytky stroje.

Událost připomíná nápis na desce u pomníku. „Byl nádherný jarní slunečný den. V Záluží 17. dubna začínají Šmejkalovi z čísla popisného 10 sázet brambory. Asi v půl třetí odpoledne přiletělo nad českobudějovické letiště v Plané pět amerických stíhaček Mustang. Ozývala se silná střelba z protiletadlových děl, ale ani palubní zbraně Mustangů nemlčely,“ píše se na desce.

„Šmejkalovi na chvíli přerušili práci a zahleděli se k letišti. Jedno z letadel dostalo přímý zásah, začalo hořet a nedaleko Boršova spadlo. Brzy na to Němci zasáhli i druhé letadlo, z jeho motoru se kouřilo, ale stíhačka byla ovladatelná. Spolu se zbývajícími třemi letadly zamířil pilot přes Jamné a Holubov k Plešovicím, kde hledal místo k nouzovému přistání. Nad Třísovem se stočil na sever, chtěl sednout co nejdřív. Snad by se mu to i podařilo, ale podvozkem zachytil o vršek asi osm metrů vysokého smrku, poté se letadlo naklonilo, zachytilo křídlem o mez, udělalo několik přemetů, urazila se vrtule a podvozek a zlomil se trup,“ pokračuje text.

Podle starosty Záluží Pavla Ševčíka se ve vesnici říká, že mezi skupinkou smrků stále stojí ten s uraženou špičkou. „Sedláci Šmejkalovi, kteří sázeli brambory, pomohli pilotovi ven a ošetřili ho. Ale přijeli vojáci z SS a nařídili sedlákovi, aby pilota vzal do Kamenného Újezda. Ten ho vezl na koňském povozu, žebřiňáku. V Újezdu pak rozhodli, že s ním musí až do Budějovic do nemocnice, a tam pilot údajně za tři dny zemřel,“ doplňuje k příběhu.

Pomník připomíná místo, kde se zřítilo letadlo Williama Preddyho

Vyprávění slyšel starosta ještě přímo od sedláka Šmejkala. „Říkal, že pilot po cestě hodně sténal, protože měl zranění na hlavě a byl pochroumaný. Pro pana Šmejkala to byl nepříjemný zážitek a Němci se zachovali k vojákovi velice nelidsky,“ říká Pavel Ševčík. Dokonce se traduje, že nemocniční personál pilota neošetřil, nechal ho ležet na chodbě, kde se o něj nakonec staral jiný pacient – paradoxně německý výsadkář.

Pronásledovali německou stíhačku a stálo je to život. Sestřelené piloty připomíná pomník u Boršova

Pietní místo u Boršova nad Vltavou připomíná sestřelení svou amerických pilotů v dubnu 1945. Starosta Jan Zeman ukazuje informační tabuli

Když se u Boršova nad Vltavou vydáte směrem od řeky přes hradiště nahoru, dorazíte k soše bytosti, která drží v náruči motýla, a pomníku se jmény William Preddy a Raymond Reuter. Zde bylo 17. dubna 1945 sestřeleno letadlo Mustang P-51 velitele americké letky Raymonda Reutera.

Williamu Preddymu bylo necelých 21 let. Dnes se po něm a jeho bratrovi Georgeovi jmenuje ulice v americkém městě Greensboro. George byl také pilotem. Patřil mezi nejúspěšnější americké letce, ale na Štědrý den roku 1944 se zřítil nad Německem. Zanedlouho potkal stejný osud i jeho bratra.

V Záluží dnes stojí pomník, který letce připomíná. „Cítili jsme povinnost důstojně připomenout a ocenit památku těch, kteří položili životy za svobodu. Myslím, že je to potřeba,“ komentuje Pavel Ševčík.

Trosky letadla Williama Preddyho zůstaly v obci. „Vím, že někteří lidé měli doma kolo z podvozku, další obyvatel si dokonce z kusu letadla udělal zadní část králíkárny, jiný si odnesl domů kabinu,“ dodává Pavel Ševčík.

Druhý pilot z americké pětice má také pomník v místě, kde se jeho stroj zřítil – v Boršově nad Vltavou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...