Zraněného pilota vezl sedlák do nemocnice na žebřiňáku
V Záluží u Dolního Třebonína se v dubnu 1945 zřítilo letadlo amerického pilota Williama Preddyho. Na místě je dnes pomník a ve vesnici možná i po sedmdesáti letech zůstávají zbytky stroje.
Událost připomíná nápis na desce u pomníku. „Byl nádherný jarní slunečný den. V Záluží 17. dubna začínají Šmejkalovi z čísla popisného 10 sázet brambory. Asi v půl třetí odpoledne přiletělo nad českobudějovické letiště v Plané pět amerických stíhaček Mustang. Ozývala se silná střelba z protiletadlových děl, ale ani palubní zbraně Mustangů nemlčely,“ píše se na desce.
„Šmejkalovi na chvíli přerušili práci a zahleděli se k letišti. Jedno z letadel dostalo přímý zásah, začalo hořet a nedaleko Boršova spadlo. Brzy na to Němci zasáhli i druhé letadlo, z jeho motoru se kouřilo, ale stíhačka byla ovladatelná. Spolu se zbývajícími třemi letadly zamířil pilot přes Jamné a Holubov k Plešovicím, kde hledal místo k nouzovému přistání. Nad Třísovem se stočil na sever, chtěl sednout co nejdřív. Snad by se mu to i podařilo, ale podvozkem zachytil o vršek asi osm metrů vysokého smrku, poté se letadlo naklonilo, zachytilo křídlem o mez, udělalo několik přemetů, urazila se vrtule a podvozek a zlomil se trup,“ pokračuje text.
Podle starosty Záluží Pavla Ševčíka se ve vesnici říká, že mezi skupinkou smrků stále stojí ten s uraženou špičkou. „Sedláci Šmejkalovi, kteří sázeli brambory, pomohli pilotovi ven a ošetřili ho. Ale přijeli vojáci z SS a nařídili sedlákovi, aby pilota vzal do Kamenného Újezda. Ten ho vezl na koňském povozu, žebřiňáku. V Újezdu pak rozhodli, že s ním musí až do Budějovic do nemocnice, a tam pilot údajně za tři dny zemřel,“ doplňuje k příběhu.
Vyprávění slyšel starosta ještě přímo od sedláka Šmejkala. „Říkal, že pilot po cestě hodně sténal, protože měl zranění na hlavě a byl pochroumaný. Pro pana Šmejkala to byl nepříjemný zážitek a Němci se zachovali k vojákovi velice nelidsky,“ říká Pavel Ševčík. Dokonce se traduje, že nemocniční personál pilota neošetřil, nechal ho ležet na chodbě, kde se o něj nakonec staral jiný pacient – paradoxně německý výsadkář.
Pronásledovali německou stíhačku a stálo je to život. Sestřelené piloty připomíná pomník u Boršova
Když se u Boršova nad Vltavou vydáte směrem od řeky přes hradiště nahoru, dorazíte k soše bytosti, která drží v náruči motýla, a pomníku se jmény William Preddy a Raymond Reuter. Zde bylo 17. dubna 1945 sestřeleno letadlo Mustang P-51 velitele americké letky Raymonda Reutera.
Williamu Preddymu bylo necelých 21 let. Dnes se po něm a jeho bratrovi Georgeovi jmenuje ulice v americkém městě Greensboro. George byl také pilotem. Patřil mezi nejúspěšnější americké letce, ale na Štědrý den roku 1944 se zřítil nad Německem. Zanedlouho potkal stejný osud i jeho bratra.
V Záluží dnes stojí pomník, který letce připomíná. „Cítili jsme povinnost důstojně připomenout a ocenit památku těch, kteří položili životy za svobodu. Myslím, že je to potřeba,“ komentuje Pavel Ševčík.
Trosky letadla Williama Preddyho zůstaly v obci. „Vím, že někteří lidé měli doma kolo z podvozku, další obyvatel si dokonce z kusu letadla udělal zadní část králíkárny, jiný si odnesl domů kabinu,“ dodává Pavel Ševčík.
Druhý pilot z americké pětice má také pomník v místě, kde se jeho stroj zřítil – v Boršově nad Vltavou.
Související
-
Po 78 letech připomíná pilota RAF Jana Veselého v rodném Přehořově pamětní deska
V noci z 16. na 17. října 1940 zahynul po neúspěšném náletu na německé Brémy pilot RAF Jan Veselý. Rodáka z jihočeského Přehořova na Táborsku teď připomíná pamětní deska.
-
Jihočeši se složili na šest letadel. Ta ale nakonec získal Hitler a použil je při útoku
Na první pohled nenápadnou, ale zajímavou zprávu je možné najít v archivu v Jihočeských listech z 14. září 1938. Hovoří se v ní o šesti letadlech, která koupili občané.
-
Jihočeský bermudský trojúhelník. Během pár let spadlo do lesa u Velechvína šest letadel
Podivná historie se váže k velechvínskému lesu na Českobudějovicku. Během pouhých několika let za druhé světové války a krátce po ní se tu zřítilo celkem šest letadel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.