Za stejnou práci stejná odměna. Spravedlivé mzdy má zajistit nová evropská směrnice, říká ekonomka
Neekonomické otázky, to je název knihy, v níž se ekonomka Lenka Farkačová zastavuje nad tématy, jež denně probíráme všichni. A o některých mluvila i jako host Českého rozhlasu České Budějovice. Třeba o inflaci, o tom, proč se zřejmě už nikdy ceny nevrátí před covidovou a energetickou krizi, proč dojde po přijetí eura ke zdražení a jestli spolu s tím vzrostou i naše příjmy.
S výplatami souvisí i aktuálně často zmiňovaný princip za stejnou práci stejná odměna. „Hodně se o tom mluví, protože Evropská unie pro nás nachystala novou směrnici o transparentnosti v odměňování a teď se bude postupně implementovat i do české legislativy,“ říká Lenka Farkačová.
Cílem podle ní je dosáhnout větší spravedlnosti. „Otázka hodnoty práce je pro zaměstnavatele někdy tak složitá, že zkrátka dají nějakou odměnu a neřeší se to, protože kde není žalobce, není soudce, jak se říká. A možná pak ta odměna nemusí být vždycky nastavena spravedlivě,“ vysvětluje.
Čtěte také
Nová směrnice navazuje i na to, že bychom měli mít právo vědět, jaká je odměna na obdobných pozicích. „To znamená, že nemáme právo vědět, jakou přesnou mzdu má konkrétní pan XY, ale jaké je rozhraní toho odměňování. Samozřejmě se s tím pojí i odpovědnost – pokud se jakožto zaměstnanec tuto informaci dozvím, tak bych měl vědět, k čemu ji můžu používat a k čemu naopak ne,“ upřesňuje Lenka Farkačová.
V současné době se nezřídka stává, že nově nastupující zaměstnanec dostane vyšší mzdu než stávající pracovník na stejné pozici. „Zaměstnavatelé často argumentují slovy: Za nižší plat už dneska nikoho neseženu. Pak je ale potřeba udělat i druhou věc, a na to navazuje i teoretická ekonomie, že pokud přijmeme nového zaměstnance za vyšší odměnu, tak to těm ostatním musíme dorovnat,“ apeluje ekonomka.
Další neekonomické otázky a odpovědi z rozhovoru s ekonomkou Lenkou Farkačovou si poslechněte online.
Související
-
Husákovy děti chtějí stabilitu, generace Z vidět v práci smysl. Nové trendy ovlivňují pracovní trh
Nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii má Česká republika, za námi jsou Polsko a Německo. Z hlediska výše platů jsme ale na opačné straně, na sedmém místě od konce.
-
Šetřit začněte hned po první výplatě, rezervy jsou základ, radí ekonom. Někdy má ale smysl i dluh
I když je stále draho, už jsme se odrazili ode dna a pomaličku šplháme vzhůru. To je parafráze vyjádření makroekonomického analytika Michala Skořepy k současnému stavu.
-
V Česku už bude pět milionů lidí starších 55 let. Dobré příklady jejich zaměstnávání oceňuje soutěž
Zaměstnávat lidi ve věku nad 55 let je někde běžné, někde nezvyklé. Jak ale bude populace stárnout, bude sílit potřeba starší pracovníky na trhu umístit a udržet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.