Šetřit začněte hned po první výplatě, rezervy jsou základ, radí ekonom. Někdy je ale dobré se i zadlužit
I když je stále draho, už jsme se odrazili ode dna a pomaličku šplháme vzhůru. To je parafráze vyjádření makroekonomického analytika Michala Skořepy ke stavu současné české ekonomiky. Jako host Českého rozhlasu České Budějovice mimo jiné vysvětlil, proč nepůjde splatit státní dluh a zároveň nezchudnout nebo že život společnosti na dluh znehodnocuje měnu.
Autor Ekonomických jednohubek aneb Odpovědí na 50 důležitých otázek ekonomie a financí také poradil, jak se starat o rozpočet domácnosti: „Zásadou číslo jedna je myslet na zadní vrátka, tvořit rezervy. To znamená mít nějaké peníze, majetek, zkrátka hodnotu, na kterou jsme schopni a ochotni sáhnout v případě, že je nám ouvej. Ať už proto, že máme nižší pravidelné příjmy, nebo protože na nás vybafl nějaký vyšší výdaj, něco se nám rozbilo v domácnosti a podobně.“
Rezervy bychom si podle Michala Skořepy měli začít tvořit hned od chvíle, kdy si začneme vydělávat. „To je věc, na kterou mnozí z nás zapomínají. Přitom by to měl být výdaj číslo jedna, na který vždycky myslíme a který vždycky uděláme. Teprve poté, co si dáme něco stranou, máme k dispozici peníze, se kterými můžeme nakládat,“ zdůrazňuje.
Na argument, že lidem nezbývá na to, aby šetřili, odpovídá slovy, že to je pohled nastavený od základu špatně. „Vždycky je potřeba budovat si rezervu, protože pokud to neuděláme, tak dřív, nebo později nějaký problém přijde a my ho nedokážeme řešit. Hledáme pak podporu u příbuzenstva, u nějaké instituce, která nám půjčí. Ale já osobně jsem zastáncem teze, že je potřeba si vybudovat vlastní rezervní částku, která nám dovolí přemostit i několik měsíců trablů,“ říká.
Půjčku na to, co nám vydělá
V „Jednohubkách“ Michal Skořepa píše, že někdy má smysl koupit si něco na úvěr, jindy je lepší si na to postupně našetřit. Jak tyto dvě situace rozeznat? „Záleží na tom, kde a od koho si chceme půjčit, protože možností je víc a některé z nich jsou ošemetné. Tady platí další zlaté pravidlo správného finančního rozhodování: Nejdu do ničeho, čemu nerozumím, kde přesně nevím, jak to bude fungovat,“ připomíná.
Čtěte také
„Jsou mezi námi tací, kteří řeknou: Ne, dluh v žádném případě, to je od ďábla, buď na to mám, anebo na to nemám. To je striktní postoj, ale není na něm nic špatného. Má to ale i svou nevýhodu v oblasti investiční. Pokud jsme si totiž dostatečně jisti, že plán, na který si půjčujeme, nám do budoucna přinese výrazně vyšší příjmy, pak je slušná šance, že dluh bez problémů splatíme, posune nás to dál a nějaké peníze i zbydou. Když tedy dobře zvážíme takový plán, pak dluh dává smysl a není potřeba se toho bát,“ dodává.
Navíc makroekonomický analytik Michal Skořepa vysvětluje, že dluh má jednu tak trochu „trapnou“ výhodu. „Je to bič, který nás donutí k tomu, abychom peníze skutečně odkládali stranou. Jakmile tento bič není, není smlouva, nepřicházejí upomínky, máme mnozí tendenci peníze rozfofrovat a na to, co si chceme koupit, si nikdy nenašetříme,“ popisuje.
Celý rozhovor s Michalem Skořepou, teoretikem ekonomie, analytikem a propagátorem finanční gramotnosti, o tom, jak se rodí peníze, čím jsou kryty, když ne zlatem, a jsou-li to ještě vůbec peníze, když obíhají mezi bankami ve formě nul a jedniček, si poslechněte online.
Související
-
Chcete vědět, kolik peněz budete dostávat v penzi? Dobrým ukazatelem může být důchodová kalkulačka
Ať máte do důchodu daleko, nebo už stříháte metr, již dnes můžete zjistit, kolik peněz budete dostávat. S bankovní identitou nebo datovou schránkou získáte informací víc.
-
O čtvrt milionu ročně míň. Rodičovská dovolená zahýbá s rodinným rozpočtem, varuje finanční poradce
Lidé často utrácejí víc, než si mohou dovolit. To je zkušenost finančního poradce Pavla Najmana. „Z příjmu 30 tisíc nelze dát půlku na bydlení a druhou na radosti,“ říká.
-
Sleva nesmí být umělá. Novela zákona přispívá k větší ochraně spotřebitele, vysvětluje inspektorka
Začala platit novela Zákona o ochraně spotřebitele. Znamená to, že nakupující jsou lépe chráněni a mají právo na víc informací. Novela vychází z evropské legislativy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.