Jídlo a emoční nákupy nás připravují o nejvíc peněz. Zrevidujte také automatické platby, radí odbornice

15. prosinec 2022

„A ještě ke všemu ty Vánoce!“ Takové zvolání můžeme zaslechnout od někoho, komu už všechno přerůstá přes hlavu. Od starostí o obživu přes energetickou krizi až po shánění dárků a letos i poměrně drahé pečení. Jak si tedy Češi před těmito Vánoci stojí a na čem by mohli případně ušetřit?

„Myslím si, že i přes růst cen energií a hospodářskou krizi si české domácnosti vedou dobře. Opasky se samozřejmě nějakým způsobem utahují, ale zároveň vidím plná náměstí, trhy i restaurace,“ odpovídá Eva Čížková, finanční koncipientka společnosti Partners Market Havlíček, a poukazuje na chuť lidí zapojit se po covidovém lockdownu znovu do života.

To je samozřejmě v pořádku, ale pokud někde utíkají domácnostem peníze, je to podle Evy Čížkové právě spotřeba. „Ta by měla z našeho rozpočtu, aby to bylo v pořádku, tvořit asi čtyřicet procent. Patří sem jídlo, oblečení a podobné výdaje. Podle zkušeností, které mám s klienty, utíkají peníze nejvíc právě za jídlo,“ říká.

Čtěte také

Dalším žroutem našich peněz jsou takzvané emoční nákupy. „To znamená na základě slev, například u oblečení. A pak jsou tu automatické platby, to je dnes moderní téma. Netflix, iTunes a podobně, na to nám měsíčně odcházejí z účtu malé položky, ale když se sečtou, koruna ke koruně, tak tvoří docela velkou část rozpočtu,“ upozorňuje Eva Čížková.

Nadcházející Vánoce znamenají další výdaje. „Každý rok je to stejné, letošek nebude podle mého názoru velkou výjimkou,“ domnívá se Eva Čížková. „Spousta lidí si na dárky půjčuje, půjčky se jim zdají výhodné, ale je tam jeden velký háček, a to včasné splátky. Při jejich nedodržení okamžitě nabíhají vysoké úroky, zvlášť u nebankovních společností,“ varuje.

Jak tedy přežít Vánoce a nezchudnout? „Přemýšlejme o tom, jak Vánoce pojmout. Podívejme se do minulosti k našim předkům a inspirujme se. Byla to doba, kdy se dávaly dárky proto, aby lidé ukázali, že na druhé myslí, nebyly to žádné megalomanské záležitosti. Berme tradice, jaké byly dřív, o čem Vánoce skutečně byly a jsou,“ doporučuje finanční poradkyně.

Celý rozhovor o tom, jak vést rodinné účetnictví, jak si hlídat rozpočet, kolik utrácet, co si odepřít a kolik si dávat stranou na různí radosti, ale i na stáří, si poslechněte online.

Spustit audio

Související