Běžný účet nám dnes peníze nezhodnocuje, ale spíš znehodnocuje, upozorňuje odborník na investice
„Inflace poroste. Zaznamenáme to u cen potravin i na benzínových pumpách. Je čas se uskromnit a začít se vracet k hodnotám, na které jsme za poslední roky zapomněli.“ To si myslí Ondřej Spodniak, specialista na investice ze společnosti Premiot Group.
Nárůst inflace neboli všeobecné cenové hladiny zboží a služeb podle něj souvisí i s ukončením proticovidových opatření. „Lidé začali cestovat, měli našetřeno, protože dva poslední roky nechodili do restaurací a chovali se střídměji. Takže ekonomika se nastartovala poměrně rychle, výrobci a poskytovatelé služeb zvedli ceny, protože poptávka je pořád velká,“ popisuje.
Druhým aspektem je celosvětový růst ceny energií. „Když si jen vezmeme, o kolik stouply ceny plynu a elektřiny. To se také promítlo do služeb a výrobků. Další věcí je velmi nízká míra inflace v loňském roce. Zvyšování cen způsobila například i sucha v Brazílii, která zvedla cenu obilovin, Velká Británie měla málo větru, což se opět odrazilo na cenách elektřiny,“ doplňuje Ondřej Spodniak.
Čtěte také
Jak se vůbec inflace počítá? „Představme si jakousi množinu obsahující 775 položek, přičemž každá z nich má jinou váhu. Pro nás nejstěžejnější je bydlení, energie, ropa, pohonné hmoty a potraviny. Všechny položky se zprůměrují a z toho nám vzejde jakýsi inflační index,“ odpovídá Ondřej Spodniak.
Nárůst inflace ovlivňuje také naše peníze na běžných bankovních účtech. „Tam máme zhodnocení prakticky nula. Když si tam nechám například deset tisíc korun, tak za pět let budu v mínusu třeba o tisícovku. Běžný účet tedy peníze dnes nezhodnocuje, ale spíš znehodnocuje. Na spořicích účtech jsou nějaká procenta, která mohou alespoň pokrýt nezbytné poplatky. Člověk má nějakou hotovost k dispozici, ale fakticky o ni přichází,“ upozorňuje odborník.
Do čeho tedy peníze ideálně investovat, jakým směrem se hýbou ceny na realitním trhu, kam se bude ubírat míra inflace? Celý rozhovor s Ondřejem Spodniakem z investiční skupiny Premiot Group si poslechněte online.
Související
-
Máte dům nebo pole? Nechte si je, radí v momentě rozjíždějící se krize odborník na investice
Svět se ocitá v pocovidové krizi. Ceny prudce rostou, stagnuje výroba, roztáčí se inflace. Lidé se začínají obávat o své peníze. Jaká je teď jejich hodnota, jak je uchovat?
-
Za poškození vlastního auta si ručíme sami. Kdy se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění?
Jsou dny, kdy dopravní zpravodajství nehlásí jedinou nehodu. A jsou dny, kdy se auta na silnicích „jen sypou“. Spolu s tím, jak se začne sypat také sníh, přibude i havárií.
-
Zateplování je cesta z energetické pasti. I pro bytovky, připomíná poradce
Vítr fouká ze strnišť a zdá se, že energetická krize provětrá i naši peněženku. Podle Jiřího Veselého z Energy Centre České Budějovice je třeba na zimu myslet s předstihem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.