Největší zkamenělé kmeny svého druhu na východní polokouli objevili geologové na stavbě dálnice D3 u Českých Budějovic
Doslova světový objev přinesla geologům stavba dálnice D3 u Českých Budějovic. Stavaři je přivolali ke zkřemenělým kmenům stromů, které zkameněly před více než osmdesáti miliony let. Jde o největší nález druhu stromu jménem parafylantoxylon na východní polokouli.
O to větší radost z objevu měla kurátorka geologie Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Sandra Venclová, která se sama shodou okolností tématu zkřemenělých dřev věnovala ve své diplomové práci.
Na velké kusy zkamenělin narazili stavaři v místě, kde dnes stojí dálniční tunel Pohůrka. „Bylo tam, zjednodušeně řečeno, potřeba kvůli tunelu vyhloubit velkou jámu. Kontaktoval mě pán z jedné firmy, že při bagrování něco našli. Technika se jim najednou zasekla o cosi velikého. Pak jsme na místo přijeli a měli jsme práci na několik dalších dní,“ vzpomíná geoložka.
Stačilo přitom, aby trasa dálnice vedla jen o pár desítek metrů vedle, a k nálezu vůbec nedošlo. Dřeva se vyskytovala v místě vysoké koncentrace křemičitých písků. Všude jinde okolo naopak bylo velké množství jílu.
Parafylantoxylon byly velké listnaté dřeviny. Dorůstaly do výšky od 30 do 50 metrů. „První kmen mohl mít celkově délku i přes jedenáct metrů. Při výkopu ho ale bagr poškodil a rozdělil na menší části. Pak jsme objevili v sedimentech další ležící kmen. Měli jsme velké štěstí, že se zrovna v tomto místě nepracovalo, takže jsme ho mohli vytáhnout celý. Měřil asi sedm metrů,“ vypráví Sandra Venclová.
Na pomoc přijeli i kolegové z Národního muzea. Společně odborníci přímo u vykopávek svařovali speciální konstrukce pro vyzvednutí zkamenělin.
Pozdější detailní průzkum prokázal světový význam objevu. Tohoto zkamenělého druhu dřeva v této velikosti je na světě jako šafránu. „Jsou to největší zkamenělé kmeny rodu parafylantoxylon na východní polokouli. Větší se našly jen v americkém Utahu,“ pyšní se jihočeská geoložka.
Celý rozhovor s kurátorkou geologie Jihočeského muzea Sandrou Venclovou si poslechněte online.
Související
-
Falešné vltavíny se nejčastěji vyrábí z umělého skla. Rozpoznat se dají snadno, ujišťuje kurátor
Jižní Čechy mají – mimo jiné – jedno velké přírodní unikum, které nikde jinde na světě nenajdete. Jde o vltavíny, jediné evropské horniny vzniklé při dopadu meteoritu.
-
V kupoli budějovické Černé věže byl ukrytý groš z 16. století, na kostele prostřelené dokumenty
Cenné poklady se často skrývají v kupolích kostelů a dalších historických budov. Jedinečnou možnost prozkoumat ty českobudějovické měl historik a numismatik Jiří Chvojka.
-
Znáte hlenky? Ani zvíře, ani houba, ani rostlina, plazí se přírodou a inspirovaly horor, líčí biolog
Experimentální biolog Jiří Kubásek zkoumá na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity mimo jiné hlenky. O těch se uvádí, že stojí na rozhraní rostlinné a živočišné říše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.