Jeho harmoniky byly známé po celém světě, Konstantin Stibitz ale dožíval v nuzných podmínkách a upadl v zapomnění
Obecně se ví, že České Budějovice jsou ve světě známé díky pivu nebo koněspřežné dráze. Málokdo má ale tušení o osobě a významu výrobce harmonik Konstantina Stibitze, který ve městě žil a pracoval většinu svého života. Zejména jeho heligonky získaly ohlas a uznání po celém světě. Dodnes mají mezi sběrateli velkou hodnotu. Objednávali si je zákazníci z Holandska, Švýcarska nebo Francie.
Od narození Konstantina Stibitze uplynulo letos v únoru 140 let. Rodák z Mladé Vožice žil a pracoval v Českých Budějovicích v letech 1911 až 1964.
Postupem času se o něj víc a víc začal zajímat publicista Jan Bicek. Fascinován životním příběhem i nelehkým osudem výrobce hudebních nástrojů napsal knihu, která se nedávno dočkala druhého rozšířeného vydání.
„Já nejsem letitý hráč na heligonku. Svou první jsem koupil v bazaru v roce 2012 a začal jsem se o to zajímat. Pak jsem narazil na jméno Konstantin Stibitz a České Budějovice. Myslel jsem si, že ho budou plné knihy, ale nikde nic. Tak jsem začal pátrat,“ vypráví.
Čtěte také
Janu Bickovi se podařilo shromáždit obrovské množství archivního materiálu a fotografií. Jen samotná kniha obsahuje 74 snímků Stibitzových harmonik, převážně heligonek. Na čele všech nástrojů je v intarzích vedle jména výrobce uveden také název města České Budějovice. Stibitz tak dělal sídlu na soutoku řek Malše a Vltavy reklamu po celém světě.
„To byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl celý příběh prezentovat. Když chodím mezi lidmi a ptám se, jestli o Stibitzovi slyšeli, tak téměř nikdo nemá ani tušení. Naživu je dnes jeho vnučka, která si ho dobře pamatuje, a také učedník dosazený do jeho dílny místním průmyslovým podnikem po únoru 1948,“ líčí Jan Bicek.
Právě komunistický převrat zapříčinil, že světoznámý výrobce upadl v zapomnění. „Živnost v původních prostorách s veškerým vybavením se změnila na opravnu harmonik spadající pod Komunální podnik. Jeho dům byl zkonfiskován a s manželkou se museli přestěhovat do malé místnosti, kde dožil v nuzných podmínkách,“ popisuje Jan Bicek smutný závěr života kdysi proslulého výrobce harmonik.
Celý rozhovor s publicistou Janem Bickem o výrobci harmonik Konstantinu Stibitzovi si poslechněte online.
Související
-
S paličkami z Pošumaví hrají bubeníci po celém světě. Vojtěch Pelíšek objednávky přijímá odmalička
Jeho otec Ivan Pelíšek, umělecký truhlář a bubeník Abraxasu, vyrobil svou první paličku už v roce 1969. Po revoluci se vrhnul do podnikání a v Česticích vznikla malá firma.
-
Nejen oblek, i kytara se šije na míru, vysvětluje výrobce nástrojů, který spojuje funkčnost s krásou
Svou první kytaru postavil Libor Pražan díky setkáním s mistry oboru a návodu na internetu. Dnes vyrábí mistrovské nástroje pro kytarové mágy, studenty hudby i rockery.
-
Výrobce dud potřebuje i kravské rohy, slouží jako reproduktory. Sehnat je ale dnes není vůbec snadné
V Strakonicích dudy hučí – verš ze staré lidové písničky stále platí. V jihočeském městě působí řada dudáckých kapel. Jednu z nich vede učitel a výrobce dud Patrik Ředina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.