V Česku bude brzy pět milionů lidí starších 55 let. Dobré příklady zaměstnávání této generace oceňuje soutěž

5. říjen 2023

Zaměstnávat lidi ve věku nad 55 let je někde běžné, někde nezvyklé. Jak ale bude populace stárnout a odcházet do důchodu stále později, bude sílit potřeba starší pracovníky na trhu umístit a udržet. Tento trend podporuje soutěž Fajn firma 55+.

Soutěž organizuje Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů ve spolupráci s personální agenturou Trenkwalder. Její českobudějovická vedoucí Veronika Divišová a odborná konzultantka společnosti pro rozvoj lidských zdrojů Michaela Sládková se shodují na tom, že téma zaměstnávání lidí v předdůchodovém věku je teď velmi důležité.

Do této kategorie totiž pomalu přicházejí silné ročníky takzvaných Husákových dětí. „V současné době je podle statistik 3,9 milionu obyvatel České republiky ve věkové skupině 55+. Ale v roce 2030 už to má být kolem pěti milionů. A tito lidé budou hybnou silou našeho pracovního trhu,“ upozorňuje Michaela Sládková.

Michaela Sládková a Veronika Divišová

„Je to velmi palčivé téma,“ přitakává personalistka Veronika Divišová, „najdou se společnosti, které s touto problematikou už intenzivně pracují. Jiné si uvědomují, že je čas k tématu zaměstnávání lidí starších 55 let přistoupit a nějakým způsobem se na situaci připravit. Ale zároveň se najdou i společnosti, které bohužel stále preferují mladší zaměstnance a mnohdy se tím ochuzují o kvalitní kandidáty, kteří sebou nesou léta zkušeností, respekt, loajalitu a tak dále.“

Výhod, které mají kandidáti 55+, je podle Veroniky Divišové opravdu mnoho. Takoví lidé mají většinou odrostlé děti, a tak jsou časově flexibilní. Často mají doplacené hypotéky, a tak jsou i prostorově svobodní a překvapí ochotou stěhovat se za prací i přes celou republiku. Stále mají hodně co nabídnout.

Ve chvíli, kdy jim začnou ubývat síly, má zaměstnavatel možnost snížit úvazek, případně přeřadit na méně náročnou práci. Podle Veroniky Divišové by sami zaměstnavatelé měli stát také o to, aby jejich starším zaměstnancům neujížděl vlak v oblasti moderních technologií, nových pracovních postupů i nového pracovního slovníku. A tedy všechny své zaměstnance školit.

S takovou ochotou se ale lidé 55+ v běžné praxi vždycky nesetkávají. „Je to pro ně mnohdy nemilým překvapením. Oni totiž často byli dlouhá léta někde zaměstnáni, je to ta generace, která je loajální. A jakmile se dostanou na trh práce, ztrácejí pevnou půdu pod nohama,“ popisuje.

Čtěte také

V tu chvíli je namístě pomoc personalistů. „Tito lidé potřebují podpořit při zorientování se na pracovním trhu, při sestavení životopisu, v tom, jak se nebát prodat to, co opravdu umějí, a jak znovu získat sebevědomí. Mnohdy se ale bohužel stává, že ačkoli mají zkušenosti a mají co nabídnout, firma nakonec vezme mladšího kandidáta. A ten starší člověk nezíská ani zpětnou vazbu, protože to často ze strany zaměstnavatele vyšumí,“ upozorňuje.

I proto vznikla soutěž Fajn firma 55+, aby vytáhla na světlo pozitivní příklady, zbavovala zaměstnavatele předsudků a stereotypů a ocenila jejich péči o stárnoucí zaměstnance. „Pravidla jsou jednoduchá,“ navazuje Michaela Sládková, „může se přihlásit jakýkoli zaměstnavatel, který takové osoby zaměstnává. Může to být nezisková organizace, podnikatel, firma, veřejná i státní správa. Jedinou podmínkou je, že mají historii alespoň jeden rok a že mají sídlo, nebo pobočku v jižních Čechách.“

Přihlášky do ročníku 2023 lze podávat ještě do 5. listopadu. „Do přihlášky společnosti vyplňují, jak o stávající zaměstnance 55+ pečují, jestli už vedení tuto problematiku řeší, jestli ji například zanáší do firemních strategických dokumentů a podobně,“ dodává za organizátory Michaela Sládková s tím, že se soutěží ve třech kategoriích podle počtu zaměstnanců – malá, střední a velká firma. V minulosti už byly v jižních Čechách oceněny třeba společnosti Krebul, Technické služby Tábor, Nemocnice Strakonice nebo Spotřební družstvo Jednota.

Celý rozhovor o soutěži, ale i o silných stránkách zaměstnanců 55+ a o tom, jak naložit s jejich slabšími stránkami, s Michaelou Sládkovou a Veronikou Divišovou si poslechněte online.

Spustit audio

Související