To za našich mladých časů nebývalo aneb Silvestrovské rozhlasové vystoupení Voskovce a Wericha i s písničkou

31. prosinec 2022

Hudebně i slovesně může poslední den roku a začátek toho nového spojit skeč ústřední dvojice Osvobozeného divadla Jana Wericha a Jiřího Voskovce, který byl vysílán a natočen v rozhlase na silvestra 1934.

Toto vystoupení na Radiojournalu bylo pojmenováno okřídlenou větou „To za našich mladých časů nebývalo“.

Pokud jde o rok 1934, tak tito úžasně nadaní umělci měli za sebou hru Kat a Blázen, v níž, ačkoliv ji dějem umístili do dalekého Mexika, satirou reagovali na nebezpečí stále agresivnějšího nacismu a fašismu.

A v rámci „Bojovné sezóny“ přišli Voskovec a Werich s vaudevillem Slaměný klobouk a také filmem Hej rup! režírovaným Martinem Fričem a sám Jan Werich dostal výraznou roli ve filmové komedii U nás v Kocourkově.

No, ten rok 1934, jinak plný neblahých tušení, tedy uzavřel onen silvestrovský rozhlasový dialog Jiřího Voskovce a Jana Wericha propojený též s písničkou s hudbou samozřejmě Jaroslava Ježka.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.