To za našich mladých časů nebývalo aneb Silvestrovské rozhlasové vystoupení Voskovce a Wericha i s písničkou

31. prosinec 2022

Hudebně i slovesně může poslední den roku a začátek toho nového spojit skeč ústřední dvojice Osvobozeného divadla Jana Wericha a Jiřího Voskovce, který byl vysílán a natočen v rozhlase na silvestra 1934.

Toto vystoupení na Radiojournalu bylo pojmenováno okřídlenou větou „To za našich mladých časů nebývalo“.

Pokud jde o rok 1934, tak tito úžasně nadaní umělci měli za sebou hru Kat a Blázen, v níž, ačkoliv ji dějem umístili do dalekého Mexika, satirou reagovali na nebezpečí stále agresivnějšího nacismu a fašismu.

A v rámci „Bojovné sezóny“ přišli Voskovec a Werich s vaudevillem Slaměný klobouk a také filmem Hej rup! režírovaným Martinem Fričem a sám Jan Werich dostal výraznou roli ve filmové komedii U nás v Kocourkově.

No, ten rok 1934, jinak plný neblahých tušení, tedy uzavřel onen silvestrovský rozhlasový dialog Jiřího Voskovce a Jana Wericha propojený též s písničkou s hudbou samozřejmě Jaroslava Ježka.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko