Pavel Vaculík byl autorem nejenom Knoflíků lásky, ale i dobrých písní pro velké zpěváky a zpěvačky, včetně Petry Janů

19. listopad 2022

Knoflíky lásky, poněkud sacharínový duet zpívajícího i mileneckého, bohužel již nežijícího, páru Iveta Bartošová – Petr Sepeši, byly jistě nejúspěšnějším počinem skladatele Pavla Vaculíka, jehož hodiny života dotikaly na začátku tohoto týdne ve věku 73 let.

Rodák z Brna, de facto objevitel onehdy populární dvojice, toho napsal mnohem více a kvalitnějšího. Tento autor, pianista, aranžér i rozhlasový redaktor měl velmi solidní hudební vzdělání. Získal též stipendium na Academii di Santa Cecilia v Římě.

Nejprve Pavel Vaculík, jenž vedl v osmdesátých letech v Československém rozhlase dramaturgickou skupinu malých hudebních žánrů, psal scénickou divadelní hudbu. Později uspěl na poli pop music jako autor posluchačsky chytlavých songů.

Vedle písniček pro zmíněnou dvojici Bartošová – Sepeši napsal hit pro Janu Kratochvílovou Jdi hned ráno, Bílou královnu pro tandem Kotvald – Hložek nebo spolu s Karlem Vágnerem Apríl pro Karla Gotta a Hanu Zagorovou, pro niž napsal dobré sólové skladby Já chtěla jsem ti báseň psát nebo Ještě chvíli.

Mezi písničky s Vaculíkovou hudbou dále patří třeba Nebudu spát Waldemara Matušky, Žárlím Marcely Holanové nebo Byl jsi můj typ Heleny Vondráčkové, což přezpívala italsky v Čechách působící Florenťanka Anna Rusticano jako La Maschera.

Ovšem také Petra Janů, která právě o tomto víkendu oslavuje sedmdesátiny. A ta vedle jiných natočila na podzim roku 1989 s kapelou Elektrovox působivou píseň Pavla Vaculíka s textem Miroslava Černého Je mi líto, kterou si můžete poslechnout v Hudebním pozdravení Jiřího Kasala.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.