Z tisíciletého památného dubu v Opalicích, který prý zachránil zlatokorunské mnichy, je dnes působivé torzo

28. červen 2020

Na okraji vesnice Opalice u Kamenného Újezdu stojí přímo u silnice působivé torzo památného dubu. Velikost samotného torza napovídá, že strom musel být původně obrovský.

Průměr kmene je bezmála tři metry, obvod činí přes osm metrů. Na výšku měří kmen čtyři metry, je zastřešený a uvnitř vyzděný.

První, co na zbytku stromu vedle jeho mohutnosti zaujme, je velký obraz znázorňující „podivuhodné zachránění zlatokorunských mnichů na přímluvu Panny Marie Kájovské“.

Podle Romana Lavičky z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích odkazuje obraz na pověst z dob husitských válek, kdy byl klášter ve Zlaté koruně přepaden husity.

„Existují dvě verze. Podle jedné, méně pravděpodobné, utíkali mniši z nedalekého zlatokorunského kláštera podzemní chodbou, která ústila v dutině tohoto stromu. Podle druhé verze utíkali pěšky a ukryli se před husity v koruně dubu. Aby je husité nenašli, modlili se mniši ke své patronce Panně Marii Kájovské,“ vypráví Roman Lavička.

Podle něj ale pověst nejspíš vznikla až v době barokní, kdy sem byl obraz mnichů umístěn. „Když se v 19. století obraz renovoval, našli na jeho zadní straně datum už jedné původní opravy z roku 1667,“ doplňuje.

Jakub Krčín brázdil hráze zapřažený do ohnivého pluhu. Na místě, kde řetěz praskl, dnes stojí dub

Čertův dub, nazývaný také Krčínův, stojí na hrázi bývalého rybníka Hrádečku. Podle pověsti zde skončilo prokletí Jakuba Krčína

Na hrázi bývalého rybníka Hrádeček u Třeboně stojí 400 let starý dub. Někomu svým tvarem připomíná širokou láhev, jinému soudek, ale také se tu vypráví pověst o pletkách Jakuba Krčína s peklem. Dub prý má tvar článku řetězu, který čertům praskl, když Krčín oral hráz zapřažený do ohnivého pluhu.

Dub je už po dvě staletí mrtvým stromem. Poslední větev byla zelená koncem 18. století. „Když byl v roce 1929 ošetřován, odhadoval tehdejší lesnický mistr jeho stáří na tisíc až 1200 let, v současné době nikdo odbornou analýzu ještě neprovedl,“ říká Roman Lavička.

Historický výjev z dob husitských válek je na dubu doplněn ještě vedlejší tabulkou s citátem Františka Palackého: „Kdykoli jsme vítězili, dálo se to pokaždé více převahou ducha nežli mocí fysickou, a kdykoli jsme podléhali, že tím vinen býval vždy nedostatek duchovní činnosti, mravní statečnosti a odvahy“.

Do Opalic, které mají zajímavou historii, se vypravil autor magazínu Vltavín Zdeněk Zajíček. Dále v pořadu nabízí archivní povídání o středověkých a renesančních hospodách a tehdejším pivu a tabáku a připomíná na svou dobu unikátní stavbu mostu u Kozákova mlýna pod Svatým Jánem nad Malší.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.