Vraždy, plenění, loupeže. Detaily o trestné činnosti na jihu Čech ve středověku známe díky popravčí knize pánů z Rožmberka
Z řad vyšší šlechty usedlé v krajích jmenoval král v období středověku takzvané poprávce. Ti byli pověřeni soudními pravomocemi s hrdlením právem nad zemskými škůdci, lapky a zločinci. Rožmberkové, kteří si nárokovali tuto pravomoc jako první poprávci hned po panovníkovi, získali roku 1349 takové kompetence od Karla IV. pro Plzeňský kraj.
V jižních Čechách vykonávali tuto pravomoc na svých panstvích, která jim příslušela dědičně jako vrchnosti. Kromě desetileté mezery se nám do současnosti dochovala popravčí kniha pánů z Rožmberka pro téměř celé období let 1389 až 1429.
Poněkud nejednotně vedený rukopis obsahuje protokolární záznamy výpovědí osob vyslýchaných buď bez mučení, anebo přímo na mučidlech.
Není přitom zřejmé, zda vzešel z činnosti vrchnostenské, nebo z titulu krajského poprávce. Přesto přináší významné svědectví o rozmanitosti trestné činnosti, která zahrnovala násilí, vraždy, plenění i loupeže a dotýkala se všech vrstev středověké společnosti.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Kostel v Mláce stojí nezvykle stranou od vesnice. Vznikl na místě, kde lupiči přepadli mladou dívku
U lesa a stranou od samotné vesnice stojí kostel Zasnoubení Panny Marie v Mláce na Jindřichohradecku. K objasnění jeho vzniku i polohy se musíme podívat k roku 1710.
-
Kozla vodili po městě, pak ho shodili z věže. Krutý zvyk udržovali v Trhových Svinech do roku 1850
Na jihu Čech se dlouho uchovaly také kruté pohanské obyčeje – obřadní zabíjení zvířat v rámci nejrůznějších svátků. Jedním z nich bylo shazování kozla z kostelní věže.
-
Oběšený sládek i vyhlášené pivo, za kterým se jezdilo zvláštním vlakem, patří k historii Plavnice
Plavnice je malá osada v sousedství Kamenného Újezda na Českobudějovicku, která leží jen asi 1,5 kilometru jihovýchodním směrem. Už od 16. století patřila Rožmberkům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka