Vesnice Svatý Jan nad Malší se mohla stát městem, sousedé se ale báli konkurence
V krajině Pomalší na Českobudějovicku nelze přehlédnout věž kostela sv. Jana Nepomuckého, který dal jméno celé obci Svatý Jan nad Malší. Vyrostla na takzvaném Ločenickém vrchu až koncem osmdesátých let 18. století, kdy kromě duchovní správy vznikla také místní škola.
Popud k založení vesnice dali drobní řemeslníci a synové sedláků z blízkých Ločenic, kteří sami neměli naději, že by někdy převzali otcovské statky. Sedláci souhlasili a odkrojili jim malé pozemky, které koneckonců ležely docela daleko a navíc za kopcem. Na malých parcelách se pak stavěly domky, k nimž patřila sotva stísněná zahrádka, a kde byla zima, protože na kopci foukalo.
Jenže panští úředníci v Nových Hradech nakreslili pro novou osadu dost velkorysý stavební plán, s velikou čtverhrannou návsí. Vypadala jako náměstí a noví obyvatelé začali hned zkraje pomýšlet na povýšení do městského stavu. Kratičký čas tu dokonce konali trhy.
Snahám Svatojánských ovšem učinili přítrž představitelé měst z okolí, především Velešína a Trhových Svinů. Nechtěli dopustit, aby jejich starobylým a odjakživa privilegovaným městům vznikla nová konkurence. A nepřenesli by ani přes srdce, kdyby se chudí obyvatelé Svatého Jana najednou stali měšťany, a vyšvihli se tak na jejich společenskou úroveň.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Na oltáři kostela ve Vyšším Brodě se střídají obrazy. K výměně je potřeba alespoň osm silných mužů
Až se někdy vypravíte do cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, zastavte se v kostele před oltářem a dobře si zapamatujte hlavní velký obraz.
-
Když přestal zámek v Libějovicích šlechticům vyhovovat, nechali postavit nový. Dosud stojí oba
Správní centrum se dvěma zámky pro více než třicet vsí. Nejstarší zmínka o Libějovicích na Strakonicku pochází z roku 1264 a vystřídalo se tu několik šlechtických majitelů.
-
Kostel svaté Barbory u Majdaleny po odsvěcení sloužil jako chlév, pak zmizel z povrchu zemského
Kostel svaté Barbory, který stával západně od Majdaleny na Jindřichohradecku, bychom dnes hledali již marně. V období baroka se však jednalo o významnou sakrální stavbu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.