Opevnění císařského vojska na hrázi rybníka Dvořiště prý zničily koule odražené od hladiny
Devátého listopadu 1618 se u rybníka Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí na Jindřichohradecku odehrála první větší bitva třicetileté války na jihu Čech. Všechno začalo střety mezi vojsky Českých stavů a vojsky císaře po stavovském povstání.
Císařští vpadli do Čech od Znojma, ale u Čáslavi okusili první porážku od stavovské armády. Císařský generál Karel Bonaventura hrabě Buquoy tak zavelel svému vojsku o síle 10 tisíc mužů táhnout místo na Prahu na Jindřichův Hradec a dále pak do jižních Čech na Budějovice. Stavovští je ale u Lomnice nad Lužnicí dostihli.
Generál Buquoy se zprvu opevnil na hrázi rybníka Dvořiště, ale stavové ji dobyli. Císařští pak ustupovali do Lišova přes návrší u Dunajovic, kde došlo k hlavnímu střetu. Bitva ale rozhodně nebyla žádnou selankou. Podle odhadů toho dne padlo 1500 císařských vojáků a stavovských 200.
Velmi zajímavý je ale důvod, proč opevnění císařských na hrázi Dvořiště padlo. Chránil je sice z jedné strany rybník Dvořiště a z druhé rybník Koclířov, podobně jako Jana Žižku u Sudoměře, ale to Buqoyovi nebylo nic platné.
Dělostřelci stavovského vojska za rybníkem Koclířov totiž přišli s nebývalým nápadem. Traduje se, že začali pálit ze svých děl pod jiným úhlem, a to tak, aby se vystřelené koule odrážely od hladiny koclířovského rybníka podobně jako kamenné žabky, které jsme házeli po hladině jako malé děti. A tato taktika zafungovala a rozdrtila císařské polní opevnění na Dvořišti.
Související
-
Písnička o Tálínském rybníku se poprvé hrála na posvícení. Dívka s modrýma očima skutečně existovala
Až pojedete z Písku na Protivín, zkuste odbočit mimo hlavní trasy a navštívit vesničku Tálín. V jejím znaku jsou stavidlo, hráz, duby a modrá hladina Tálínského rybníka.
-
Selské povstání na jihu Čech bylo celkem klidné, několik poddaných se ale ocitlo před soudem
Roku 1680 se po Čechách a Moravě rozvířily nepokoje poddaných, kteří se bouřili proti narůstajícím robotním povinnostem. Někdy se hovoří o selském povstání.
-
Lázně v Libníči u Lišova byly vyhlášené. Jeden ze slavných hostů ale odhalil nechutné praktiky
Lázně v Libníči u Lišova na Českobudějovicku bývaly proslulé i svými slavnými návštěvníky. Jezdil se básník Zeyer, spisovatel Biebl, mladý herec Rudolf Hrušínský a další.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.