Kozla vodili po městečku, pak ho shodili z věže. Krutý zvyk udržovali v Trhových Svinech do roku 1850

Na jihu Čech se dlouho uchovaly také kruté pohanské obyčeje – obřadní zabíjení zvířat v rámci nejrůznějších svátků během roku. Jedním z nich bylo shazování kozla z kostelní věže a jeho následné zabití členy řeznického cechu.

Zatímco jinde se kozel shazoval obvykle na svátek svatého Jakuba, který prý byl shozen z jeruzalémského chrámu, v městečku Trhové Sviny na Českobudějovicku byl kozel popravován na masopustní úterý v rámci maškarního reje.

Kozel byl nejprve voděn po městečku a společně s veselým říkáním nabízen ke koupi. Nakonec byl odveden před fingovaný soud a odsouzen k utracení. Po shození z věže, nebo někdy i z vikýře cechmistrova domu, byl kozel odtažen do blízké hospody, maso z něho zpracováno a zkonzumováno společně s řeznickými tovaryši i učedníky.

Teprve v roce 1850, když se stal místním děkanem páter Šimák a městským starostou jistý Mašat, podařilo se jim prosadit, aby Svinenští od tohoto krutého obyčeje upustili. 

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.