Kostel v Mláce stojí nezvykle stranou od vesnice. Vznikl na místě, kde lupiči přepadli mladou dívku
Poněkud nezvykle u lesa a stranou od samotné vesnice stojí kostel Zasnoubení Panny Marie v Mláce na Jindřichohradecku. K objasnění jeho vzniku i polohy se musíme podívat k roku 1710.
Tehdy sloužila v Českých Budějovicích dívka Zuzana Eckenhauserová, někdy uváděná též jako Anna Marie Leslerová, z Jihlavy. Při jedné z cest domů na Moravu za svými rodiči míjela také Mláku. V místním lese ji přepadli lapkové s úmyslem, že ji okradou a znásilní.
V tu chvíli si vzpomněla na oblíbený obraz Panny Marie z českobudějovického dominikánského kostela, k němuž se začala usilovně modlit. Lupiči se náhle rozprchli a dívka se vrátila do Českých Budějovic.
Nechala zhotovit kopii mariánského obrazu a zavěsit ji na stromě v místě události. Třeboňští augustiniáni tu poté vystavěli dřevěnou kapli, v níž se postupně scházeli poutníci.
V šedesátých letech 18. století byl pak na jejím místě zhotoven jednolodní poutní kostel. Duchovní správu v něm vykonává jindřichohradecké probošství, hlavní pouť připadá na polovinu srpna.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář František Aleš Plávek.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.