Vladimír Páral: Katapult. Příběh o stereotypech v manželství, nevěře a bezradnosti mladého inženýra Jacka Jošta
Jacek Jošt se v manželství nudí, zatouží po změně a ke své manželce a malé dcerce si tak pořídí ještě několik milenek.
Rozhlasová dramatizace a režie: Miroslav Buriánek
Účinkují: Bronislav Kotiš, Kateřina Vinická, Josef Nechutný, Karolína Kloučková, Jindřich Kout, Klára Kovaříková, Eva Rovenská, Miloslav Krejsa, Ilona Šimánková, Zdeněk Mucha, Antonín Kaška, Tomáš Šolc a další
Mistr zvuku: Jiří Emil Silovský
Natočeno v Českém rozhlase Plzeň v roce 2009
Premiéra v roce 2010
Doslova a do písmene podle jízdního řádu je pak všechny během svých služebních cest objíždí. Jedna o druhé neví, ale nakonec by všechny stejně nejraději svatbu a normální manželský život.
Novela čerstvého devadesátníka Vladimíra Párala, který v 60. letech patřil k nejčtenějším a nejoblíbenějším autorům, vyšla poprvé v roce 1967. V roce 1983 příběh zfilmoval režisér Jaromil Jireš, který do hlavní role obsadil herce Jiřího Bartošku. Rozhlasovou podobu dostal Katapult v roce 2009.
„Sídlištěm nedělního rána – peřiny vyložené v oknech hromadně hyzdí vlhkost sobotního plnění manželství, včera večer ukojení líně vytřepávají do popelnic ohryzané kosti, plesnivějící půlky citrónů, odpadečky mokvající v útržcích novin a ztvrdlé patky bochníků z unifikovaných bílých kbelíčků, ještě nemytá děcka vzpurně vlekou sítěnky nadité drnkajícími prázdnými lahvemi do samoobsluhy a včera večer připuštěné s bledýma žilkovanýma nohama a krupičkami ztuhlého očního mazu v koutcích, postižené střídou domovnické služby, malátně za sebou táhnou společná rýžová košťata, zakoupená teprve po opakované, rovněž celovečerní schůzi členů družstva, sto reproduktorů vyřvává týž blbý šlágr…“
Vladimír Páral: Katapult
Vladimír Páral se narodil 10. srpna 1932 v Praze do dobře situované rodiny vojenského důstojníka. Záhy po jeho narození byl otec přeložen a Páralovi se přestěhovali do Brna, kde jejich dva synové, starší Bohuslav a mladší Vladimír, prožili dětství a dospívání. Jako malý kluk byl prý Vladimír neohrabaný, koktavý a nosil brýle, vedle svého staršího a fyzicky zdatnějšího bratra působil jako outsider, a tak si raději o samotě četl. Vystudoval gymnázium a jeho matka si přála, aby se stal knězem, otec z něj chtěl mít lékaře.
On sám si nakonec vybral nově založenou Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Studia ukončil v roce 1954 a začal pracovat jako vývojový technolog a vedoucí výzkumného oddělení v libereckém podniku Kolora.
Později byl krátce zaměstnán v Západočeských plynárnách v Plzni a v roce 1956 nastoupil do ústeckého závodu národního podniku Chemopharma, kde působil jako vývojový pracovník v oddělení sexuálních hormonů.
Souběžně buduje i kariéru spisovatele. Pod pseudonymem Jan Laban napsal prózu Šest pekelných nocí, za kterou v roce 1962 získal 2. místo v literární soutěži v Havlíčkově Brodě. V roce 1964 vychází jeho skutečná prvotina román Veletrh splněných přání. Josef Škvorecký tehdy Párala označil za největší objev české prózy po Bohumilu Hrabalovi. V roce 1966 mu vychází román Soukromá vichřice, o rok později novela Katapult. Kariéra spisovatele je slibně rozjetá, a tak Vladimír Páral odchází z chemičky a stává se spisovatelem na plný úvazek.
V roce 1969 vychází zřejmě jeho nejlepší knížka, román Milenci a vrazi. Gustáv Husák ho prý dvakrát jmenoval jako příklad, kam až poklesla česká literatura bez ideovosti, nechal se ve své autobiografii slyšet autor Milenců a vrahů.
V 70. letech už Páral ve svých románech nenahlíží svět tak černě a skepticky. Vydává Profesionální ženu, Mladého muže a bílou velrybu nebo Muka obraznosti. V 80. letech napsal několik sci-fi románů – například Pokušení A-ZZ nebo Zemi žen.
Po roce 1989 zamířil Vladimír Páral ve svých textech k erotice – vyvrcholením tohoto období je dvoudílný román Playgirls z roku 1994. Několik Páralových románů – například Soukromá vichřice, Milenci a vrazi, Mladý muž a bílá velryba nebo Katapult – bylo zfilmováno.
Vladimír Páral dnes žije střídavě v Praze a v Mariánských Lázních.
Související
-
Hector Hugh Munro: Kocomour. Suchý anglický humor v povídce o kocourovi, který se naučil mluvit
Anglický prozaik Hector Hugh Munro své texty publikoval pod pseudonymem Saki. Začínal s politickou satirou, která mu vycházela ve známých londýnských časopisech.
-
Po stopách legendárního nepolapitelného převaděče Josefa Hasila
V okolí zaniklé vesnice Kamenná Hlava se odehrává část románu Návrat Krále Šumavy. Autor David Jan Žák v něm vypráví příběh Josefa Hasila, který převáděl lidi za hranice.
-
Nádherná doba plná svobody. Osobní román o dospívání v 90. letech napsal Radim Bártů
Románovou prvotinu vydal bývalý rozhlasák, dnes televizní redaktor Radim Bártů. Jeho Poslední pomazlení je napsáno bohatým jazykem, ale tak peprně, že není pro každého.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.