Po stopách legendárního nepolapitelného převaděče Josefa Hasila
V okolí zaniklé šumavské vesnice Kamenná Hlava se odehrává část románu Návrat Krále Šumavy. Autor David Jan Žák v něm vypráví příběh legendárního nepolapitelného převaděče Josefa Hasila, který koncem 40. a začátkem 50. let minulého století převáděl za hranice lidi nepohodlné nastupujícímu komunistickému režimu.
Z Kamenné Hlavy nedaleko Českých Žlebů je vidět na takzvané Údolí smrti. „Údolí smrti se mu říká proto, že tady zemřelo nejvíc lidí, tady jich pohraničníci zastřelili nejvíc,“ přibližuje spisovatel.
Josef Hasil podle něj cestu přes České Žleby využíval proto, že jeho bratr Bohumil tu jako malý kluk pásl krávy. „Hasilové to tady znali velice dobře. Chodili tudy, protože je to přehledné,“ ukazuje.
„Vím přesně, že když půjdu pořád dolů, dojdu k hraničnímu potoku. Tímhle směrem je hranice. Jsme také kousek od místa, kde byl zastřelen Bohumil Hasil. Kdybychom se dali doprava, narazíme na Horní a Dolní Cazov, dvě vysídlené německé vesnice, kde byl úkryt,“ líčí David Jan Žák.
Do míst, kudy slavný Král Šumavy převáděl lidi za hranice, se vydejte v kulturním magazínu Kavárna. Řeč bude třeba i o přestřelkách, které se tu odehrály.
Související
-
Nepolapitelný převaděč Josef Hasil ožívá. Jihočeské divadlo uvádí Návrat Krále Šumavy
Jako pošumavský western označují tvůrci novou inscenaci Návrat Krále Šumavy v Jihočeském divadle. Činohra tak pokračuje v sérii dramatizací románu místních autorů.
-
U Kvildy měla být podzemní Hitlerova továrna. V těchto místech se odehrává bestseller Prameny Vltavy
V šumavských lesích na Františkově u Kvildy najdou mrtvou studentku v pruhovaném pyžamu s židovskou hvězdou. Tak začíná úspěšný román jihočeské autorky Petry Klabouchové.
-
Příběh nepolapitelného Krále Šumavy natočil David Ondříček. Minisérii představil v Husinci
Legendární šumavský převaděč Josef Hasil znovu ožil na filmovém plátně. Jeho příběh vypráví v nové minisérii režisér David Ondříček, šestinásobný držitel Českého lva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.