Nádherná doba plná svobody. Osobní román o dospívání v 90. letech napsal Radim Bártů
Románovou prvotinu vydal bývalý rozhlasový moderátor, dnes televizní redaktor Radim Bártů. Jeho Poslední pomazlení je kniha o několika teenagerech, kteří připravují divadelní představení, shánějí do něj rakev, tu sice získají, ale zase o ni přijdou. V závěru dospějí k názoru, že jsou přece herci a tu rakev zahrají! Možná spolu s tím jistým způsobem dospějí. Román je napsán bohatým, obrazným jazykem, ale tak peprně, že není pro každého.
Pro koho tedy Poslední pomazlení je? Myslel Radim Bártů na nějaký typ čtenáře, anebo se spíš potřeboval sám z něčeho vyzpovídat? „Spíš to druhé, protože kdybych byl typ autora, který si najde cílovou skupinu a napíše to podle toho, asi nebudu prozaicky debutovat skoro ve 45 letech. Bylo to něco, co jsem si chtěl odfajfkovat, byl tam nějaký vnitřní přetlak,“ odpovídá.
Zárodky textu vznikly už v roce 2010. Radim Bártů nejprve napsal povídku, ale cítil, že téma potřebuje rozpracovat. „Hlavní hrdinové jsou sice adolescenti, ale neřekl bych, že je to knížka pro dospívající mládež. Už teď můžu říct, že si ji užili lidé, kteří pamatují tu dobu, tedy začátek devadesátek,“ dodává.
Čtěte také
Kniha se podle něj dotýká lidí, pro které byla doba 90. let důležitá, stejně jako pro něj. „Dneska se módně používá sousloví ‚divoký devadesátky‘, popisuje se to jako nějaká doba temna ve vývoji této země, ale můj pohled je opačný. Podle mě to byla nádherná doba plná svobody a takového vzepětí, kdy v sobě tento národ hledal a našel, řekl bych, to lepší,“ komentuje.
Za stěžejní téma Posledního pomazlení Radim Bártů označuje období zlomu dvou naprosto odlišných epoch ve vývoji naší země této země a jeho zachycení očima adolescentů. „To je prostě ta autobiografie, to je něco, co mě definovalo, a myslím, že v tom nejsem sám, že je to generační záležitost,“ vysvětluje.
V době sametové revoluce bylo Radimovi Bártů třináct let. „Naprosto to otřáslo mým vnímáním reality, všechno se najednou otočilo. Ty samí lidé, kteří ještě před rokem ve škole něco říkali, najednou tvrdili něco úplně jiného. A tohle instantní přehodnocení hodnot, znejistění toho, co si máme myslet o světě, otřesení vztahu k autoritám, to všechno je v té knížce,“ doplňuje.
Celý rozhovor s Radimem Bártů nejenom o psaní, ale i rozhlasové a televizní práci a o komentování sportovních přenosů si poslechněte online.
Související
-
Co se skrývá na straně 22? A proč je na straně 17 vždycky razítko? Odpovídá spisovatel Jan Cempírek
Jan Cempírek z Budějovic dělal v životě ledasco, včetně toho, že byl honákem krav. Napsal nezvyklé cestopisy, ale i román fiktivní vietnamské autorky, vede nakladatelství.
-
Budějovičtí se k předkům z vykřičených domů hrdě hlásí, říká autor příběhu z nevěstinců Jan Štifter
Café Groll. Tak se jmenuje novela Jana Štiftera o prvorepublikových prostitutkách z centra Českých Budějovic. Vznikla podle ní divadelní inscenace i rozhlasová četba.
-
Bouráků ve vysílání bylo požehnaně, odhaluje zákulisí práce rozhlasáka na olympiádě Kamil Jáša
Covid vyřadil z účasti na olympiádě nejenom některé sportovce, ale i členy mediálních štábů. Třeba z výpravy Českého rozhlasu hned na počátku vypadli oba zvukoví mistři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.