Pozorování ptáků je často vstupním okénkem pro objevování přírody, říká ornitolog a zve na Ptačí hodinku
Přírodě i vědě pomůže každý, kdo se zapojí do pravidelného sčítání ptáků. Česká společnost ornitologická zve veřejnost opět po roce na tradiční akci Ptačí hodinka, která se letos odehraje od 10. do 12. ledna. Poznatky získané při tomto pozorování mají pro odborníky významnou hodnotu.
Cílem Ptačí hodinky je poznávání ptačí populace, která v Česku přes zimu pobývá. Zároveň má akce také edukativní a výchovný rozměr, protože se do ní ve velkém zapojuje veřejnost.
„Ptáci jsou často takovým vstupním okénkem pro vnímání a poznávání přírody. Pro mnoho vědců, mezi nimiž se pohybuji, byli ptáci prvotním impulsem k proniknutí do tohoto světa,“ říká ornitolog Jakub Vlček.
Kdo se chce do pozorování zapojit, musí si primárně udělat čas. Sčítání je nutné věnovat plnou pozornost rovných šedesát minut. Z toho také vychází název akce Ptačí hodinka.
„Je dobré si nachystat nějaký sešit a tužku na zapisování, ale já třeba zaznamenávám rovnou do mobilního telefonu. Můžete použít nějaké příručky, dalekohled, případně fotoaparát, kdyby přilétlo víc opeřenců najednou,“ doporučuje Jan Vlček z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, který se profesně zabývá evoluční parazitologií právě u opeřenců.
A jaké krmení použít a kde všude je možné ptáky pozorovat? Podrobný návod nabízí webové stránky ptacihodinka.birdlife.cz.
Celý rozhovor s ornitologem Jakubem Vlčkem si poslechněte online.
Související
-
Přijde první srpen a rorýsi letí, následují je čápi a kukačky, líčí ochranář zvyky stěhovavých ptáků
Naše území opouští před zimou řada stěhovavých ptáků. První jsou rorýsi. „Následují je čápi, pak letí kukačky, křepelky nebo moták pochop,“ uvádí ochranář Karel Makoň.
-
Nechte v trávníku vykvést květiny, nabídnete nektar motýlům a zázemí včelám samotářkám, prosí ekolog
Nechte trávníky kvést, radí odborník Jiří Řehounek. Nejen pro jejich krásu, vůni, schopnost zadržovat vlhkost a čistit vzduch, ale i pro cvrkot, který s nimi souvisí.
-
Opeřená ptáčata málokdy potřebují lidskou pomoc, holátko vysaďte zpátky do hnízda, radí odborníci
Stanice pro handicapovaná zvířata Klášterec u Vimperka patří pod správu šumavského parku. Její součástí jsou voliéry, ošetřovna i rozletová voliéra pro rehabilitaci ptáků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.