Příběh vlastních prarodičů vtiskl do své novely Jan Cempírek. Netušili, že budou muset hrát o život, vypráví
Kdo se směje naposled. Tak se jmenuje novela českobudějovického spisovatele a publicisty Jana Cempírka. Vypráví příběh dvou mladíků, Čecha a Němce, které nesmiřitelně rozdělily dobové politické události. Slyšet ho můžete v Podvečerním čtení Českého rozhlasu České Budějovice.
Dva kamarádi z trampské osady, Čech a Němec, soupeří o dívku. Zdánlivě obyčejnou zápletku novely Jana Cempírka ale doplňuje jeden klíčový faktor – píše se rok 1938 a v Evropě zanedlouho začne druhá světová válka.
Autor při psaní čerpal z osobních vzpomínek, dopisů a deníku vlastní babičky. „Člověk je vržen na dějiště dějin a leckdy o to vůbec nestojí. To byl přesně případ mých prarodičů. Když přišla Mnichovská dohoda, bylo jim kolem dvaceti let. Měli úplně jiné starosti než politiku a netušili, že budou muset hrát o svůj vlastní život,“ odhaluje základní prvek děje.
Kniha vyšla v roce 2021. Jen krátce poté Jan Cempírek zjistil, že například trampská osada, o které v ní píše, stále existuje a má pořád své příznivce. „Dostal jsem objednávku na dvacet knížek. Když si pro ně paní přišla, tak jsem se jí dotázal, proč si jich objednala tolik, protože to není obvyklé. Řekla mi: ‚To je pro kamarády z Osady kamarádů!‘ Předtím jsem vůbec neměl tušení, že opravdu existuje,“ líčí nadšeně.
Četbu na pokračování z novely Kdo se směje naposled uvede Český rozhlas České Budějovice v pořadu Podvečerní čtení od 5. května. Po následující čtyři týdny bude k poslechu také na webu budejovice.rozhlas.cz a v aplikaci mujRozhlas.
Celý rozhovor se spisovatelem Janem Cempírkem si poslechněte v přehrávači výše.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka