Věra Nosková: Thajští čtenáři

17. květen 2023

Nedávno jsem se doslechla, že Thajci jsou prý velcí čtenáři. Nikdy jsem ale neviděla Thajce s knihou, nepotkala na procházkách devítimilionovým Bangkokem knihkupectví s thajskými knihami a knihovnu jsem zaznamenala jen jednu, zato velkou, centrální.

U vchodu stála uniformovaná ochranka, vyzvala mě, abych si přes holá ramena vzala něco s rukávem a na obličej nasadila ochrannou roušku, kterou tu turisté nenosí ani do dopravních prostředků.

Vyptávali se mě, proč chci do knihovny jít. „Jsem spisovatelka, knížky a knihovny mě zajímají, řekla jsem. Po předložení pasu a prohledání tašky mě pustili dovnitř.

Ve velkolepém prostoru se ztrácelo pár regálů s knihami, byly hlavně o vaření a jídle a pak o cestování. V další hale byly dokonce povídky a romány, většinou překlady ze světové literatury. Bloumalo tu jen pět čtenářů. Když jsem odcházela, zeptala jsem se, kolik vlastní knih. Prý kolem osmdesáti tisíc, řekla knihovnice.

Po návratu do Prahy jsem se optala naší pražské městské knihovny, kolik knih vlastní ona. Paní z oddělení komunikace mi sdělila: Knihovní fond včetně 45 poboček tvoří 1 753 947položek (jsou to hlavně knihy, ale také hudebniny, mapy, deskové hry, filmy). Zvukových nosičů je ve fondu zhruba 5 procent.

Závěr? Potřeba knih a četby našeho malého národa je s mnohými velkými nesrovnatelná.

autor: Věra Nosková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.