Věra Nosková: Věže v Ušguli

25. srpen 2022

Jsme na Kavkaze v Gruzii. Čtyři malé vesnice pod společným názvem Ušguli leží ve výšce 2200 metrů nad mořem v kraji Horní Svanetie. V údolí podél horního toku řeky Inguri na úpatí nejvyšší gruzínské hory Šchary, měřící 5201 metrů.

Horské vesničky jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V Ušguli dnes žije kolem sedmdesáti rodin a je zde zřízená i malá škola. Dochovalo se zde velké množství vesnických věží postavených z kamene, které měly ochránit vesničany během případného vpádu nepřátel.

Oblast, kde se Ušguli nachází, je značně odlehlá a v zimním období takřka nepřístupná, neboť jediná cesta směrem k nejbližšímu městečku Mestia je zavátá sněhem a uzavřená.

Při jízdě v bizarní krajině s mohutným kavkazským pohořím silnice kopíruje divokou, v kaňonech zařízlou řeku, potkáváme na silnici krávy, jsou bohorovné a hubené jako ty v Indii, moc pastvy tady nemají.

Z vesniček Ušguli ční nápadné kamenné věže, které měly několik funkcí. Vědci tvrdí, že nedobytné věže sloužily v tomto divokém koutě Gruzie k ochraně rodin nejen před nájezdníky a lavinami, nýbrž i jedné před druhou, a to kvůli povinnosti bránit rodinnou čest, která vedla v rané svanské společnosti po celé tisíciletí k mnoha krevním mstám. Tato vražedná tradice se dochovala až do prvních dvou desetiletí dvacátého století.

autor: Věra Nosková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.