Pavel Kroneisl: Rybaření z kuchyně

27. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Rozvodněná Malše | Foto: Matěj Vodička, Český rozhlas

Pavel Kroneisl: Rybaření z kuchyně

Bydleli jsme tenkrát v Kaplici, v místech kde se říká Na Bělidle, pár metrů od řeky Malše. Ta se tenkrát celkem ráda rozvodňovala. Ostatně stejně jako dnes.

Pamatuju si, že táta pokaždé při delších deštích chodíval společně s našimi sousedy proti proudu řeky zjišťovat, jak se Malše chová.

Věděli velice dobře, proč to dělají. Když totiž Malše vystoupila z břehů, zaplavila most směrem na Blansko a my Na Bělidle jsme byli odříznuti od světa. Většinou jsme vodu měli poměrně rychle tak deset centimetrů pod okenními parapety našeho přízemního bytu.

Zaplaveno bylo samozřejmě celé blízké okolí. To byl signál pro moji babičku, která bývala v době povodní většinou u nás na návštěvě. Sbalila do kufříku to nejnutnější, mně dala holínky a pláštěnku a vyrazili jsme na kopec za domem do blízkého lesa.

Tam jsme měli počkat, než velká voda přejde. Babička totiž měla pocit, že jak rychle voda přitekla, tak rychle zase odteče. No, někdy to tak rychlé nebylo. Babička byla ze vsi nedaleko Budějovic, která je na vysokém kopci a s velkou vodou se nikdy v životě nesetkala.

Mým rodičům dalo vždycky hodně práce babičku přemluvit k návratu domů. Protestovala s tím, že jsou všichni blázni a že je to nebezpečné, když voda ještě úplně neopadla. Táta se tenkrát jenom smál, protože lidé v této oblasti už byli na rozmary Malše zvyklí.

Vyřešil to hodně po svém. Nemohl do práce, přes most tekla voda. V kuchyni si přisunul stůl k oknu, dal si na něj stoličku a z okna chytal v rozvodněné řece parmy. Ostatně nebyl sám, sousedé, jeho kamarádi rybáři dělali totéž.

Byli na tohle povyražení prostě zvyklí. Všichni tvrdili, že po opadnutí vody bude starostí dost, tak co by si je dělali už teď. Možná měli pravdu.

autor: Pavel Kroneisl | zdroj: Český rozhlas

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.