Vadí jí plýtvání jídlem. Napsala proto kuchařku, ve které učí vařit dobroty ze zbytků
Řadu kuchařských knih už napsala Jitka Rákosníková. Nejnovější z nich má název Recyklovaná kuchařka a sama autorka dodává, že v ní jde i o renovaci, regeneraci, případně renesanci, která má dát věcem nový smysl.
Nápad na kuchařku tohoto typu pramení už z jejího dětství. „Měla jsem možnost pozorovat vaření obou svých babiček a u té z venkova jsem mola vidět i takové to tradiční hospodářství. Jako malé dítě jsem si samozřejmě spoustu věcí neuvědomovala, ale něco ve mně zůstalo a postupem času se to začalo vynořovat,“ říká.
Zhruba před deseti lety začala Jitka Rákosníková uvažovat o napsání knihy, která by byla jakýmsi návodem na moderní domácnost beze zbytků. „V té době jsem pracovala v kulinárním časopise a tam při focení jídel celá řada věcí zbývala. Druhý den jsme pak z toho zkoušeli něco uvařit a často nám to chutnalo víc než to původní. Už tenkrát jsme si říkali, že bychom mohli dát dohromady nějaké recepty a že je to vlastně dobrý nápad,“ vzpomíná.
Navíc podle svých slov odjakživa nemá ráda, když se plýtvá jídlem. „Doba tomu úplně nenahrává, když stačí vymačkat číslo a za chvíli máte u dveří jídlo prakticky z celého světa, ale v moderním myšlení už se také objevuje posun a trend s potravinami neplýtvat. Začínáme si uvědomovat, že zdroje nejsou nevyčerpatelné a že zužitkovat by se mělo všechno,“ komentuje Jitka Rákosníková.
Lidé by podle ní měli přemýšlet už při nakupování a také při samotném vaření je důležité zvažovat několik kroků dopředu. „Hodně pracuji s nezastupitelnou úlohou mrazáku a ledničky a myslím, že se můžeme naučit věci dobře využívat a zužitkovávat. Lze vytvořit něco, co není z nouze ctnost, ale plnohodnotné, krásné a zajímavé jídlo,“ připomíná.
Při psaní Recyklované kuchařky Jitka Rákosníková využila také zahraniční zkušenosti. Žila totiž pět let v Indii. „Tam jsem si rychle uvědomila, jak my v bohaté Evropě potravinami trestuhodně plýtváme. Naopak Indové dokáží zužitkovat každé zrníčko luštěniny a z mála vytváří nesmírně zajímavé pokrmy,“ vypráví.
V jejích receptech tak nejde jen o jednoduché zpracování zbytků, ale o to, jak dát jídlům nový náboj. „Uvádím nejrůznější tipy, jídla, která mám vyzkoušená a která mám sama ráda, například z upečeného kachního masa může být velice dobrá omáčka na těstoviny,“ dodává.
Pečená kachna? Těstoviny s kachním ragú!
(z Recyklované kuchařky Jitky Rákosníkové)
cca 400-500 g obraného masa z upečené kachny + trocha šťávy z pečení
3 mrkve
2 cibule
2 řapíky celeru
20 g másla
3 lžíce olivového oleje
půl litru vývaru
sklenka červeného vína
400 ml rajčatové passaty
sůl
čerstvě umletý černý pepř
několik jalovčinek
Mrkve, cibuli a celer očistěte a nakrájejte na drobné kostičky a v širším silnostěnném kastrolu je smažte na rozehřátém másle s olejem. Smažte 15 minut na mírném plameni, až zelenina zvláční.
Zalijte vývarem, vínem, passatou, osolte, opepřete a přidejte pár jalovčinek. Vmíchejte připravené maso a bez pokličky krátce povařte, až bude maso prohřáté a omáčka zhoustne. Na závěr ji případně dochuťte a podávejte s těstovinami.
Před Recyklovanou kuchařskou vydala Jitka Rákosníková společně s Evou Všetíčkovou Kuchařku první republiky. „Máme v plánu na ni ještě navázat, pak mám ještě rozpracované další věci. Ono je to vždycky tak, že když kniha vyjde, velká práce skončí, ale dlouho to netrvá a zase se nějaký nápad vynoří. Určitě Recyklovaná kuchařka není poslední knihou, kterou bych chtěla vydat,“ uzavírá.
Související
-
Kuchařka první republiky nabízí i recepty na oblíbená jídla filmových hvězd
Jitka Rákosníková a Eva Všetíčková léta pracovaly v gastronomických časopisech a vaření milují. I kuchyni svých babiček a maminek. Tak vznikla Kuchařka první republiky.
-
Zemřela Karina Havlů, žena, která učila Češky i Angličanky vařit v remosce
Ve věku 66 let zemřela 2. června 2018 autorka třiceti kuchařek a překladatelka Karina Havlů. Kdysi porazila rakovinu a díky tomu, že změnila stravu, napsala první kuchařku.
-
Chyběla jí kuchařka, která by pomohla s vařením mladým lidem. Tak ji napsala sama
Mezi nejmladší české autorky patří Julie Kučerovská. V pouhých 16 letech napsala Kuchařku pro teenagery, v níž vrstevníkům nabízí jednoduché a rychlé recepty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.