V Českém Rudolci vaří pivo žena. Do odvětví, které je doménou mužů, ji přivedla náhoda
„Ježišmarjá, musím zaťukat na zuby, nestalo se mi to, ale určitě se to dá povést,“ směje se Radovana Kocmanová, když se jí ptám, jestli se dá zkazit várka piva. Je totiž profesí sládková, respektive sládek, v pivovarech si prý na přechylování názvu stěžejní profese nepotrpí.
Do odvětví, které je dodnes doménou mužů, ji přivedla náhoda. „Bavila mě chemie, tak jsem si vybrala studium na Střední škole potravinářské technologie v Praze a tam byla hlavním oborem výroba piva,“ vysvětluje.
Po škole sice Radovana Kocmanová chvíli pracovala v mlékárenské laboratoři, pak odešla na mateřskou dovolenou a po ní už nastoupila do svého prvního pivovaru. Těch prošla několik, včetně minipivovaru ve slovinském Bledu.
Cestovatelka Lenka Kosmatová navštívila už 32 zemí, a to velmi levně
„Je pár věcí, na kterých se dá ušetřit,“ říká o cestování Lenka Kosmatová. „První je transport, druhá jídlo a třetí ubytování,“ vysvětluje mladá žena z Husince, která během několika málo let stihla projet 32 zemí světa.
Nyní vaří pivo v Českém Rudolci na Dačicku. „Měnit pivovary mě baví, protože se mi líbí vytvářet neustále něco nového,“ říká o svém dosavadním putování od pivovaru k pivovaru, které v lecčems připomíná cestování vandrovníků jak v předminulém století.
„Tady jsem ale okouzlena krásou České Kanady,“ vyzdvihuje jedinečnost svého posledního působiště. Že by odešla na další štaci, neplánuje, po chvilce přemýšlení ovšem dodá: „Nikdy nevíte, co v životě přijde.“
Související
-
O novorozence s váhou pod jeden kilogram se nikdo moc nezajímal. Změnil to Miloš Velemínský
Ve věku 87 let zemřel pediatr Miloš Velemínský. Patřil mezi výrazné lékařské osobnosti, stál u zrodu moderní péče o novorozence a zavedl postupy, které snížily úmrtnost.
-
Jan Štifter píše příběhy z vlastní rodiny i historie budějovických domů
„Pátral jsem po tom v matrikách docela dlouho,“ odpovídá budějovický spisovatel Jan Štifter na otázku, jestli má společné kořeny se šumavským bardem Adalbertem Stifterem.
-
Kristina Sigurdsson z rodu Zátků žila na mnoha místech světa, ale doma se cítí v Budějovicích
Její pradědeček Dobroslav Zátka založil v roce 1884 v Boršově nad Vltavou Zátkovy těstoviny, babička Libuše byla velmi nekonvenční a maminka se provdala za Islanďana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.