Turisté a cyklisti o víkendu na Šumavu nepřijeli. Konečně uposlechli vládní nařízení

6. duben 2020 10:36

První víkend bez většího náporu turistů zažily šumavské obce. Hned po vyhlášení nouzového stavu v březnu totiž mnozí lidé brali hory útokem, navzdory vládním opatřením o omezení pohybu. Na střechu aut hodili kola, do kufru běžky a po horách se pohybovali bez roušek a ve větších skupinách

Starostové šumavských obcí proto museli sáhnout k tvrdším opatřením. A jak se zdá, osvědčila se. Cyklisti a turisté tentokrát zůstali doma, jak to stanovuje vládní nařízení, které má omezit šíření nákazy koronavirem.

„Spojujeme to i s tím, že v těchto oblastech, kde jsou nástupní body na oblíbené trasy, jsme zavřeli parkoviště, rozmisťovali jsme zákazové značky,“ připomněl starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Ještě před týdnem přitom podle něj situace byla úplně jiná. „Spousta lidí se vydávala do těchto končin. Bylo to vidět i na sociálních sítích, kde se každý chlubil fotografiemi, byly tady skupinky lidí, kteří se bez roušek procházeli obcí,“ vzpomínal.

Čtěte také

Změnu vnímá i obyvatelka Kvildy Alena Picková. „Sem tam se tu ještě objeví nějací lufťáci, co tu mají chalupy, ale řekla bych, že to není tak strašné. Je znát, že je všechno utlumené,“ řekla.

Ani na jinak frekventované cyklostezce z Kvildy do Borových lad nebyli návštěvníci vidět. Potvrdila to starostka Borových Lad Jana Hrazánková. „Samozřejmě záleží na počasí, ale turisté sem nejezdí v takovém množství jako v létě. Myslím, že už mají trochu rozum a snaží se dodržovat domácí karanténu,“ dodala.

Šumavští obyvatelé, podnikatelé a chalupáři teď využívají čas především k opravám a k přípravám na letní sezónu, která, jak věří, už bude bez omezení.

Spustit audio

Související