Trvalé následky zanechá klíšťová encefalitida u mnoha pacientů, říká lékař. Doporučuje proto očkování

14. květen 2024

Proti klíšťové encefalitidě je očkováno 46 procent Jihočechů, celorepubliková proočkovanost je ještě o něco nižší, pohybuje se kolem čtyřicet procent. Znamená to, že více než polovina lidí se proti „klíšťovce“ nechrání. Přitom neexistuje jiný způsob obrany a virové onemocnění přenášené klíšťaty může mít pro člověka až devastující následky. Potvrzuje to praktický lékař z Českých Budějovic Ivo Petrášek.

„Častým důvodem, proč se lidé nechtějí očkovat proti klíšťové encefalitidě, je, že s tím nemají vlastní zkušenost. Mnohdy vídám v ordinaci celé rodiny, které očkování odmítají, popírají, nechtějí, ale v okamžiku, kdy někdo z nich onemocní a oni vidí, co to dovede, pochopí, že je lepší jít k lékaři a nechat si dát jednu vakcínu. Z toho nanejvýš jeden den pobolívá rameno, a to je všechno,“ popisuje Ivo Petrášek.

Lékař očkování proti klíšťové encefalitidě jednoznačně doporučuje. „Nemáme léčbu, takže to je jediné, čím se můžeme chránit a onemocnění zabránit, zvrátit ho. Samozřejmě ani vakcína není stoprocentní, ale je vysoce účinná. Stoprocentní není v životě nic,“ říká.

Čtěte také

U dospělých bývá podle něj průběh onemocnění obvykle mnohem horší. „Statistiky potvrzují, že u dětí a mladších lidí je průběh lehčí, těžké formy onemocnění jsou u nich vzácností. Jak ale stoupá věk a přidávají se další faktory, protože s věkem si člověk nabaluje různá chronická onemocnění, vyšší krevní tlak, cukrovku a tak dále, bývá průběh klíšťové encefalitidy těžší. Mezi nejstaršími pacienty je i mnohem vyšší riziko smrti,“ upozorňuje.

„Sám jsem měl pacienty, kteří prodělali lehčí formu a dobře se zotavili, ale i nemalé procento lidí, a troufnu si tvrdit, že je to až polovina, kteří sice klíšťovou encefalitidu překonali, ale mají chronické potíže, ze kterých se nezotavili. Často zůstává únavový syndrom, depresivní stavy, nevýkonnost. Ti lidé prostě nejsou ve své kůži a myslím, že by neřekli, že se cítí zdravě a žijí plnohodnotný život,“ dodává Ivo Petrášek.

Celý rozhovor s praktickým lékařem Ivo Petráškem o nemocech přenášených klíšťaty si poslechněte v magazínu Zdravíčko.

Spustit audio

Související