Tři postavy v bílých šatech obcházejí o adventu Borovany na Písecku. Přežila tu tradice Barborek
Advent je nejen obdobím očekávání Vánoc, ale i časem obchůzek různých bytostí, z nichž nejznámější je svatý Mikuláš s čertem a andělem. Právě tyto obchůzky dodávají adventu tajemné kouzlo. V minulosti jsme mohli potkat na jihočeském venkově kromě Mikuláše další maskované postavy.
V některých obcích jižních Čech chodily v předvečer svátku svaté Barbory dívky a ženy ustrojené jako Barborky. Zatímco v jiných krajích obchůzka zanikla, v obci Borovany u Milevska na Písecku se udržuje dosud.
Když se večer 3. prosince setmí, objeví se v obci tři postavy, které vypadají jako nevěsty. Jsou oblečené do bílých šatů a přes obličej mají závoj nebo škrabošky. Jedna zvoní na zvonky, které oznamují příchod do stavení. V každém stavení se zeptají, zda byly děti hodné, a pak jim předají malý balíček s ovocem a cukrovinkami.
A proč se postavy nazývají zrovna Barbory? Život této populární světice se stal námětem různých středověkých dramatických her. Jejich veršovaný obsah se v našich zeměpisných podmínkách postupně smísil s obchůzkami maskovaných postav zimního období, které kdysi strašily a trestaly děti.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Ve Křtěticích na Strakonicku rozdávali nadílku tři Mikulášové. I jejich oblečení bylo netypické
Součástí mikulášského průvodu bývají tradičně Mikuláš, čert a anděl. V Křtěticích na Strakonicku byste však ještě v druhé polovině 19. století hledali anděla marně.
-
V Dunajicích je nouze, zabili tam Francouze. Text zlidovělé písničky popisuje skutečnou událost
Nešťastná událost se odehrála v průběhu napoleonských válek na Jindřichohradecku. V lednu 1806 se do Dunajovic doslova doplazil zubožený francouzský voják.
-
Řeholníci v klášteře u Nové Bystřice vymítali ďábla a ochránili ženu před čarodějnickým procesem
Román Kladivo na čarodějnice poutavě zpracovává téma čarodějnických procesů v okolí Velkých Losin. V jižních Čechách se v té době také odehrál jeden pozoruhodný případ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.