Ve Křtěticích na Strakonicku rozdávali nadílku tři Mikulášové. I jejich oblečení bylo netypické
Součástí mikulášského průvodu bývají tradičně Mikuláš, čert a anděl, popřípadě čerti a andělé. V Křtěticích na Strakonicku byste však ještě v druhé polovině 19. století hledali anděla marně. Ve vsi totiž chodili rozdávat nadílku tři Mikulášové a jeden čert.
Dospělí toto neobvyklé složení vysvětlovali dětem po svém. Jeden Mikuláš byl prý z Němčic, druhý ze Štěkně a třetí z Krče, neboť v těchto obcích byly tehdy kostely zasvěcené svatému Mikuláši.
Také jejich oděv se vzpíral typickému úzu, kdy si Mikuláše představujeme v ornátě s biskupskou mitrou a berlou. Křtětičtí Mikulášové na sobě měli dlouhé bílé košile a zástěry a na hlavě vysoké čepice ze slámy, takže stébla jim zakrývala obličej. Zpod slámy jim vlály dlouhé vousy zhotovené z koudele. Místo berlí drželi v rukách malá košťátka a košíky s nadílkou, kterou zpravidla tvořily ořechy a jablka.
Od dětí tehdy nevyžadovali básničku, ale znalost modliteb. Bojácné děti pronášely modlitby se sklopenýma očima a neodvažovaly se na Mikuláše ani pohledět. Ty všímavější však tušily, že to s původem Mikulášů nebude tak žhavé, neboť se všichni nápadně podobali místním čeledínům.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.