Ve Křtěticích na Strakonicku rozdávali nadílku tři Mikulášové. I jejich oblečení bylo netypické

13. listopad 2024

Součástí mikulášského průvodu bývají tradičně Mikuláš, čert a anděl, popřípadě čerti a andělé. V Křtěticích na Strakonicku byste však ještě v druhé polovině 19. století hledali anděla marně. Ve vsi totiž chodili rozdávat nadílku tři Mikulášové a jeden čert.

Dospělí toto neobvyklé složení vysvětlovali dětem po svém. Jeden Mikuláš byl prý z Němčic, druhý ze Štěkně a třetí z Krče, neboť v těchto obcích byly tehdy kostely zasvěcené svatému Mikuláši.

Také jejich oděv se vzpíral typickému úzu, kdy si Mikuláše představujeme v ornátě s biskupskou mitrou a berlou. Křtětičtí Mikulášové na sobě měli dlouhé bílé košile a zástěry a na hlavě vysoké čepice ze slámy, takže stébla jim zakrývala obličej. Zpod slámy jim vlály dlouhé vousy zhotovené z koudele. Místo berlí drželi v rukách malá košťátka a košíky s nadílkou, kterou zpravidla tvořily ořechy a jablka.

Od dětí tehdy nevyžadovali básničku, ale znalost modliteb. Bojácné děti pronášely modlitby se sklopenýma očima a neodvažovaly se na Mikuláše ani pohledět. Ty všímavější však tušily, že to s původem Mikulášů nebude tak žhavé, neboť se všichni nápadně podobali místním čeledínům.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat