Ve Křtěticích na Strakonicku rozdávali nadílku tři Mikulášové. I jejich oblečení bylo netypické
Součástí mikulášského průvodu bývají tradičně Mikuláš, čert a anděl, popřípadě čerti a andělé. V Křtěticích na Strakonicku byste však ještě v druhé polovině 19. století hledali anděla marně. Ve vsi totiž chodili rozdávat nadílku tři Mikulášové a jeden čert.
Dospělí toto neobvyklé složení vysvětlovali dětem po svém. Jeden Mikuláš byl prý z Němčic, druhý ze Štěkně a třetí z Krče, neboť v těchto obcích byly tehdy kostely zasvěcené svatému Mikuláši.
Také jejich oděv se vzpíral typickému úzu, kdy si Mikuláše představujeme v ornátě s biskupskou mitrou a berlou. Křtětičtí Mikulášové na sobě měli dlouhé bílé košile a zástěry a na hlavě vysoké čepice ze slámy, takže stébla jim zakrývala obličej. Zpod slámy jim vlály dlouhé vousy zhotovené z koudele. Místo berlí drželi v rukách malá košťátka a košíky s nadílkou, kterou zpravidla tvořily ořechy a jablka.
Od dětí tehdy nevyžadovali básničku, ale znalost modliteb. Bojácné děti pronášely modlitby se sklopenýma očima a neodvažovaly se na Mikuláše ani pohledět. Ty všímavější však tušily, že to s původem Mikulášů nebude tak žhavé, neboť se všichni nápadně podobali místním čeledínům.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Horník Matiska přežil osm dnů v zatopeném dole u Budějovic. Hlad zaháněl žvýkáním opasku a tabáku
Mezi Starými Hodějovicemi a Srubcem na Českobudějovicku býval stříbrný důl. V odpoledních hodinách 27. srpna 1845 se přihnal silný liják a voda zatopila podzemní chodby.
-
Jihočeské ženy začaly v 19. století zdobit své oděvy rybími šupinami. Nahrazovaly tak drahé korálky
Výšivka rybí šupinou je starodávná technika zdobení textilií, která se používala na konci 19. století v národopisné oblasti Blat. Nezrodila se ale v jihočeském prostředí.
-
Spiritismus zasáhl na počátku 20. století i Doudlebsko. Místní ženy se bály vyjít večer ze světnice
Spiritismus, označovaný též jako duchověrectví, založil francouzský pedagog Allan Kardec, který v roce 1857 vydal knihu s názvem Kniha duchů. Ta se stala základem učení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.