Střapatej kluk – smutná cesta talentovaného zpěváka i kytaristy Miroslava Dudáčka do osamělosti a zapomnění
Zákony showbyznysu jsou vesměs kruté – a nezáleží ani na době, ani na měřítku. A cesty v něm často vedou do zapomnění. Dobrý zpěvák a talentovaný kytarista Miroslav Dudáček se bohužel ve své kariéře po takové jednosměrce vydal. A minulý týden přišla smutná zpráva, že došel do její cílové stanice.
Miroslav Dudáček, jehož životní pouť začala v Praze na Mikuláše roku 1946, byl talentovaným kytaristou a členem jedné z nejznámějších českých bigbítových kapel 60. let – George and Beatovens v čele se zpěvákem Petrem Novákem.
Je autorem hudby k Novákovým písničkám Esther nebo Štěstí není pro každého. Miroslav Dudáček do George and Beatovens přišel v roce 1968, aby nahradil coby kytarista Zdeňka Juračku, a zažil tak vrcholné období kapely, dokumentované kromě úspěšných koncertů a singlů i velmi zajímavě aranžovaným albem Kolotoč svět.
Po George and Beatovens přišel do skupiny Kardinálové, s níž natočil svůj první menší hit – písničku Charlie Chaplin (Charly) – a také poznal, jak chutná česká pop music 70. let. V druhé polovině tohoto desetiletí působil spolu se svým souputníkem z George and Beatovens Janem Farmerem Obermayerem v kapele Modi, s níž měl úspěch s písničkou Střapatej kluk.
Čtěte také
Jako sólista se ale nechal stále více posouvat do středního proudu, bez nějakého hlubšího záměru a představ. Dramaturgická neujasněnost je cítit také z jediného Dudáčkova alba Malý velký muž, které vyšlo v roce 1979.
S osmdesátými léty Miroslav Dudáček postupně zmizel ze scény, což se bohužel do konce jeho života nezměnilo. A jeho život nabral hodně sestupný směr. Mohly za to alkohol a Miroslavova životní nekázeň.
Občas se mu naskytla nějaká příležitost, zpíval třeba na koncertech Milana Chladila a Yvetty Simonové, avšak přibývaly epizody, kdy žil velmi nuzně. Zemřel na začátku letošního února prý v naprosté osamělosti jako bezdomovec. Bylo mu 77 let.
Ve Světlech ramp jsme na talentovaného zpěváka i kytaristu Miroslava Dudáčka zavzpomínali s využitím rozhovoru, který s ním autor pořadu dříve natočil.
Související
-
„Doktor Klavír“ Jiří Šlitr, spolutvůrce Semaforu, kromě svých profesí rád lyžoval i jezdil autem
„Myslím, že moje profese jsou všechny svým způsobem koníčkem, tedy hobby. Buď kreslím, nebo chodím do divadla, ale vždycky proto, že mě to baví, že to není jen zaměstnání.“
-
Odešla Melanie, autorka melodie hitu Kam zmizel ten starý song, která „rozsvítila“ Woodstock
Pod Světly ramp se pokloníme legendě folkového písničkářství přelomu 60. a 70. let, která používala většinou pouze jméno Melanie. Některé její hity našly domov i v Čechách.
-
Mně se nechtělo spát nebo Proč nemohu spát – písničky o spánku v mírném závoji romantiky
Spánek jako útlumově-relaxační fáze organismu je bezesporu důležitý úsek dne. V hudebním pořadu Světla ramp ho pojmeme spíše z toho romantického pohledu, tedy písničkového.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.