Spoustu zajímavostí z historie Srubce se dozvěděla jako starostka, teď toho využívá jako kronikářka
Dřív obec vedla, teď stále sleduje, co se tu děje, a důležité události zapisuje. Kronikářkou obce Srubec u Českých Budějovic je totiž bývalá starostka Zuzana Vyhnálková.
Narodila se v Praze, ale protože byla jako dítě často nemocná, její rodiče hledali čistší prostředí pro život. Přestěhovali se do obce Nesměň na Českobudějovicku, kde kdysi učila její babička, a odtud se později přesunuli do Srubce.
Rodiče Zuzany Vyhnálkové holdovali historii, ona k ní podle svých slov také měla vždy blízko, ale vystudovala pedagogiku péče o nemocné. Působila na střední zdravotnické škole a ve zdravotnictví. Osm let byla starostkou Srubce. „Tehdy jsem od lidí získala spoustu informací. Když jsme chodili přát jubilantům, ptala jsem se na jejich život, a tak jsem se dozvěděla i hodně z historie obce,“ říká.
Čtěte také
Kronikářkou se stala na počátku roku 2019. Nyní začíná psát čtvrtý svazek srubecké kroniky. „Vyžaduje to hodně času, ale zase ráda listuji v těch starých zápisech, tam se dozvíte spoustu zajímavostí. Kronika Srubce se píše od roku 1920, kdy se to stalo ze zákona povinností,“ dodává.
Zuzana Vyhnálková už také připravila příspěvky do obecního zpravodaje. „Udělala jsem tam kronikářské okénko. Psala jsem o největší zimě, která tu byla, a potom jsem hlavně věděla, že obec slaví 580 let od první písemné zmínky, takže jsem udělala takovou procházku pro ty, co se přistěhují, aby se mohli projít po pamětihodnostech, které tu máme,“ popisuje.
Dalším jejím tématem byla místní škola. „Teď se tu staví nová, tak jsem vytáhla, jak to bylo s naší školou v minulosti. Zjistila jsem, že se o ní začalo jednat v roce 1923 a byla na obecním úřadě ve dvou místnostech, dvoutřídka. Fungovala do roku 1980, kdy byla z důvodu malého počtu žáků zrušena, a teď se staví nová,“ připomíná.
Související
-
Kronika Dynína připomíná časopis, její autor totiž rád spojuje texty s fotografiemi
Píše knížky pro děti, je učitelem, muzikantem a také fotografem. K tomu všemu si navíc Zdeněk Palkoska přibral úlohu kronikáře obce Dynín na Českobudějovicku.
-
Téměř čtyři tisíce jihočeských kronik jsou v digitálním archivu, nahlédnout tak do nich může každý
Seriál Jihočeské kroniky má za sebou první rok. Nabídl setkání s desítkami lidí a teď přináší střípky, které loni mikrofon zaznamenal, ale do vysílání se nedostaly.
-
Jako detektiv objížděl Borovany, aby měl přesné informace do kroniky. Teď úkol předává dál
Střídání kronikářů zažilo letos město Borovany na Českobudějovicku. Josef Malík předal po 11 letech zápisky Jaroslavu Michalovi. Ten chce udržet vysoko nastavenou laťku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.