Kroniku obce Hosín píše vyučený elektrikář a zároveň milovník historie a nadšený fotograf
Pátým obecním kronikářem v Hosíně na Českobudějovicku je Zdeněk Tibitanzl. V současné době zapisuje do druhé knihy, která zachycuje události od roku 1989. První kronika obce pochází z roku 1922 a dlouhá desetiletí vystačili místní kronikáři jen s tímto prvním svazkem.
Zdeněk Tibitanzl začal psát hosínskou kroniku v roce 2006. „Já jsem vyučený elektrikář a historie je můj koníček, zajímá mě od dětství. Ke kronice jsem se dostal, když chtěl můj předchůdce skončit. Tehdejší starosta za mnou přišel, protože viděl, že se o to zajímám a že tu při akcích běhám s foťákem,“ popisuje.
Fotografování je totiž jeho další zálibou, snímky pak rád využívá i v kronice a doplňuje je popiskami. „Mám rád, když to není jen mrtvá fotka, ale když můžete poznat konkrétní lidi. Začal jsem shánět i staré fotky školních tříd a řídících učitelů,“ dodává.
Mezi zásadní novodobé události, které Zdeněk Tibitanzl zaznamenal v kronice, patřilo například svěcení praporu a znaku v roce 2011 nebo odlévání nových zvonů pro hosínský kostel v roce 2012.
Čtěte také
O výrobě nových zvonů mimo jiné napsal: „Ve zvonařské firmě Perner v Pasově v Německu odlévali 17. února zvony, mezi kterými byly i dva zvony pro zdejší kostel. Správce fary Jan Říčánek objednal autobus a 25 většinou místních obyvatel se vydalo na odlévání zvonů do Pasova podívat. V rámci exkurze jsme se dozvěděli základní informace o výrobě zvonů a o firmě, jejíž kořeny sahají do České republiky.“
Do kostelní věže byly zvony zavěšeny v červnu 2013. I tento okamžik je samozřejmě popsaný v hosínské kronice. „V sobotu krátce po deváté hodině ranní vyšel průvod od hasičské zbrojnice pod kulturním domem, v jeho čele se vezly na vyzdobeném voze taženém koňmi dva nové zvony – Svatý Petr a Svatý Pavel… Na prostranství před hlavními vchody do kostela se vůz zastavil k posvěcení zvonů. Od 10. hodiny probíhala mše svatá. Když účastníci slavnosti vycházeli po mši z kostela, zvony již prvně zvonily, sice jen na ruční pohon, ale zvonily,“ čte svůj zápis Zdeněk Tibitanzl.
Související
-
Kronika Dynína připomíná časopis, její autor totiž rád spojuje texty s fotografiemi
Píše knížky pro děti, je učitelem, muzikantem a také fotografem. K tomu všemu si navíc Zdeněk Palkoska přibral úlohu kronikáře obce Dynín na Českobudějovicku.
-
Jako detektiv objížděl Borovany, aby měl přesné informace do kroniky. Teď úkol předává dál
Střídání kronikářů zažilo letos město Borovany na Českobudějovicku. Josef Malík předal po 11 letech zápisky Jaroslavu Michalovi. Ten chce udržet vysoko nastavenou laťku.
-
Kronikářka Suchdola nad Lužnicí zvládla zaplnit i patnáctiletou mezeru v zápisech
Šestou kronikářkou Suchdola nad Lužnicí na Jindřichohradecku je Jana Tetíková. Město a obyvatele dobře zná, protože pochází z místní části a dlouho pracovala na radnici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.