Šnůra opravdových jazzových hitů a jeden v podání znamenitého trumpetisty Václava Týfy k jeho nedožitým osmdesátinám

3. březen 2023

Po delší době jsme vybrali hrst skladeb a nahrávek, které lze bez nadsázky nazvat jazzovými hity, neboť pronikly na hitparády, třebaže v některých případech ne na ty nejvyšší příčky.

V roce 1958 se orchestru Tommyho Dorseyho povedl husarský kousek, když se s kombinací swingu a latinsko-amerických rytmů dostal až do desítky americké i britské hitparády. Tea For Two Cha Cha, Čaj pro dva, to je jednak stará anglická objednávková fráze, ale také úprava téměř stoleté skladby Vincenta Youmanse aranžérem, trombonistou i zpěvákem Warrenem Covingtonem. Ten vedl v tomto případě legendární orchestr Tommyho Dorseyho, jehož zakladatel, jeden z neslavnějších bandleaderů swingové éry a také trombonista Tommy Dorsey, byl už skoro dva roky po smrti, když se stala ona taneční nahrávka hitem.

Ray Bryant

S tancem byl spojen také jazzový hit pianisty Raye Bryanta. Ten pocházel z pennsylvánské Philadelphie a v 60. letech vytvořil s bratry, basistou Tommym a bubeníkem Lenem, trio, které mělo základnu v proslulém klubu Blue Note ve Philadelphii. Tato sestava doprovázela jak na pódiu, tak ve studiu sólisty zvučných jmen jako Milese Davise, Sonnyho Rollinse nebo zpěvačky Arethu Franklin a Carmen McRae.

Sám Ray Bryant měl několik instrumentálních jazzových hitů. Ten nejvýraznější zahrnuje rytmy na přelomu 50. a 60. let módního tance a podle něj se i jmenuje – Madison Time. Jeho součástí je verbální taneční instruktáž kdysi populárního rozhlasového diskžokeje Eddieho Morrisona.

Don Shirley

Další příklad jazzového hitu přineseme od pianisty Dona Shirleyho, jehož kariéra propojila svět klasické hudby a jazzu. Jeho rodiče byli černošští intelektuálové pocházející z Jamajky. Don se učil hrát na klavír od dvou let. Dosáhl nezvykle vysokého akademického vzdělání, a to nejen toho hudebního, a mohl se pyšnit dvěma doktoráty.

V mládí měl však Don Shirley značné problémy najít adekvátní pracovní příležitosti jako klasicky školený klavírista, a tak se živil coby psycholog, na což měl také vysokoškolský diplom.

Čtěte také

Nakonec se však k hudbě vrátil jaksi na plný úvazek, ovšem více než v klasice se prosadil, byť na nedlouho dobu, prosadil v jazzu. Ale ani v tomto nezapřel svůj hudební základ.

Vytvořil trio spolu s basistou Kenem Frickerem a violoncellistou estonského původu Jürim Tähtem a natočil s nimi na přelomu 50. a 60. let řadu pozoruhodných snímků. A jeden z nich tak zaujal posluchače, že se v roce 1961 umístil v první čtyřicítce americké hitparády. Šlo úpravu staré americké vězeňské písně o nosiči vody Water Boy.

Jazzových hitů na posluchače pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu čeká ještě více, třeba slavná melodie Kurta Weilla z Žebrácké opery v podání tria pianisty Dicka Hymana nebo jazzová úprava hlavního tématu hudby k fimu Exodus v podání trumpetisty Eddieho Harrise.

Václav Týfa

4. března by bylo osmdesát let vynikajícímu českému trumpetistovi, kladenskému rodákovi Václavu Týfovi, který byl širší posluchačské veřejnosti znám jako jedna z dlouholetých opor orchestru Ladislava Štaidla, potom hrál mimo jiné v Big Bandu Českého rozhlasu.

Velmi dobré jméno si Václav Týfa, jehož život se uzavřel vloni v červnu, udělal coby trumpetista už v orchestru Karla Vlacha, v němž prožil většinu 60. let. Natočil s ním a dalšími skvělými sólisty, také trumpetistou Václavem Králem a kytaristou Rudolfem Daškem, světový pop-jazzový hit berlínského pianisty Horsta Jankowského Eine Schwarzwaldfahrt v němčině, A Walk in the Black Forest v angličtině a Procházka v černém lese v češtině. A ten hitovou swingovou, potažmo jazzovou náladu uzavře.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související