Nina Simone byla úžasná, nezapomenutelná zpěvačka, ale utíkala před zákonem

17. únor 2023

Zakrátko uplyne devadesát let od narození mimořádné zpěvačky i klavíristky Niny Simone, která přišla na svět jako Eunice Kathleen Waymon 21. února roku 1933 v Tryonu v Severní Karolíně. Její otec pracoval jako holič a také jako bavič, matka byla metodistická kazatelka.

Někdy ve čtyřech letech začala Nina Simone hrát na klavír. A bylo jí pouhých dvanáct, když předvedla svůj recitál. Během tohoto vystoupení byli její rodiče, kteří seděli v první řadě, nuceni se přesunout do zadních řad, aby uvolnili místo bělochům. Nina vzpomínala, že odmítla hrát, dokud její rodiče nebyli přesazeni zpět dopředu.

Tento incident přispěl k jejímu pozdějšímu zapojení do hnutí za občanská práva. Nina Simone měla často v životě pocit, že je obětí rasových předsudků.

Svůj pseudonym si Nina Simone dala v devatenácti letech, aby skryla svá veřejná vstoupení před matkou, která jazz považovala za ďábelskou hudbu. Nina jí vymyslel kamarád a Simone si vybrala podle slavné francouzské herečky Simone Signoret.

Tato fenomenální zpěvačka a pianistka ve svém projevu působivě kombinovala jazz s klasickou hudbou. Oblíbenou písničkou mladé Niny Simone byla I Loves You Porgy z opery George a Iry Gershwinových Porgy a Bess. Zpívala ji v jazzových klubech a natočila ji též na malou desku, a byl to vlastně jediný její větší americký hit.

Čtěte také

Potom, ještě v padesátých letech, jí vyšlo výborné album Little Girl Blue. A to obsahuje song, který se mnohem později stal ve Velké Británii hitem s hravým animovaným videoklipem: My Baby Just Cares For Me.

Nina Simone svým kontraaltem, unikátní barvou hlasu obepínala velmi rozmanitý repertoár, ale nejlépe se cítila v bluesových či jazzových baladách, do nichž mohla vložit ze sebe mnoho niterného, často i bolestně procítěného, jako třeba ve známých písních Feeling Good nebo Put A Spell On You.

Život Niny Simon nebyl totiž vůbec snadný a šťastný. Její druhý manžel, detektiv newyorské policie, ji fyzicky i psychicky týral. V sedmdesátých letech na ni byl vydán zatykač za neplacení daní a Nina Simone uprchla na Barbados, kde měla dlouhý románek s tamním předsedou vlády. Potom žila v Libérii, Anglii, Holandsku a ve Francii, kde v dubnu roku 2003, tedy před dvaceti roky, ve věku 70 let zemřela na rakovinu.

Kromě písní Niny Simone zazní v půlhodince V náladě swingu, potažmo jazzu také vzpomínka na jazzmana s přezdívkou Mr. Clarinet neboli famózního klarinetistu Buddyho DeFranca, kterého měl velmi rád český legendární swingař Ferdinand Havlík. Stane se tak u příležitosti stého výročí jeho narození.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...