Nina Simone byla úžasná, nezapomenutelná zpěvačka, ale utíkala před zákonem
Zakrátko uplyne devadesát let od narození mimořádné zpěvačky i klavíristky Niny Simone, která přišla na svět jako Eunice Kathleen Waymon 21. února roku 1933 v Tryonu v Severní Karolíně. Její otec pracoval jako holič a také jako bavič, matka byla metodistická kazatelka.
Někdy ve čtyřech letech začala Nina Simone hrát na klavír. A bylo jí pouhých dvanáct, když předvedla svůj recitál. Během tohoto vystoupení byli její rodiče, kteří seděli v první řadě, nuceni se přesunout do zadních řad, aby uvolnili místo bělochům. Nina vzpomínala, že odmítla hrát, dokud její rodiče nebyli přesazeni zpět dopředu.
Tento incident přispěl k jejímu pozdějšímu zapojení do hnutí za občanská práva. Nina Simone měla často v životě pocit, že je obětí rasových předsudků.
Svůj pseudonym si Nina Simone dala v devatenácti letech, aby skryla svá veřejná vstoupení před matkou, která jazz považovala za ďábelskou hudbu. Nina jí vymyslel kamarád a Simone si vybrala podle slavné francouzské herečky Simone Signoret.
Tato fenomenální zpěvačka a pianistka ve svém projevu působivě kombinovala jazz s klasickou hudbou. Oblíbenou písničkou mladé Niny Simone byla I Loves You Porgy z opery George a Iry Gershwinových Porgy a Bess. Zpívala ji v jazzových klubech a natočila ji též na malou desku, a byl to vlastně jediný její větší americký hit.
Čtěte také
Potom, ještě v padesátých letech, jí vyšlo výborné album Little Girl Blue. A to obsahuje song, který se mnohem později stal ve Velké Británii hitem s hravým animovaným videoklipem: My Baby Just Cares For Me.
Nina Simone svým kontraaltem, unikátní barvou hlasu obepínala velmi rozmanitý repertoár, ale nejlépe se cítila v bluesových či jazzových baladách, do nichž mohla vložit ze sebe mnoho niterného, často i bolestně procítěného, jako třeba ve známých písních Feeling Good nebo Put A Spell On You.
Život Niny Simon nebyl totiž vůbec snadný a šťastný. Její druhý manžel, detektiv newyorské policie, ji fyzicky i psychicky týral. V sedmdesátých letech na ni byl vydán zatykač za neplacení daní a Nina Simone uprchla na Barbados, kde měla dlouhý románek s tamním předsedou vlády. Potom žila v Libérii, Anglii, Holandsku a ve Francii, kde v dubnu roku 2003, tedy před dvaceti roky, ve věku 70 let zemřela na rakovinu.
Kromě písní Niny Simone zazní v půlhodince V náladě swingu, potažmo jazzu také vzpomínka na jazzmana s přezdívkou Mr. Clarinet neboli famózního klarinetistu Buddyho DeFranca, kterého měl velmi rád český legendární swingař Ferdinand Havlík. Stane se tak u příležitosti stého výročí jeho narození.
Související
-
Ze Sicílie až do swingových výšin a osmdesátka žijící legendy jazzového vibrafonu Garyho Burtona
Tenorsaxofonista Vido Musso, od jehož narození uplynulo 110 let, patřil k vyhledávaným muzikantům zlaté swingové éry. Pocházel z Carini na Sicílii, odkud odjel do Ameriky.
-
Nové album Swing Bandu Tábor – od Lásky z bazénu až k Radosti z úlovku
Radost z úlovku, tak se jmenuje nové album Swing Bandu Tábor vedeného Jakubem Valešem. V půlhodinové náladě swingu, potažmo jazzu vám ho i s kapelníkem více představíme.
-
Buďte šťastní o Třech králích i při poslechu nahrávek fenomenálního trumpetisty s baretem
K tomu, abyste byli šťastní, vás na úvod první letošní swingové a jazzové nálady vyzve slavná skladba s přívětivým názvem Get Happy! v podání orchestru Bennyho Goodmana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.