Jiří Suchý zpíval texty ministra Pavla Dostála a století od narození jednoho z nejlepších saxofonistů všech dob Dextera Gordona

24. únor 2023

Jedno zastavení půlhodinky V náladě swingu, potažmo jazzu spojíme s politikou, avšak jenom maličko a okrajově. 25. únor je den nedožitých osmdesátých narozenin charismatického politika a ministra kultury, Olomoučana Pavla Dostála, který zasvětil umění většinu svého života.

Od roku 1966 byl Pavel Dostál tři roky dramaturgem a uměleckým šéfem Divadla experimentu v Olomouci a zároveň působil jako divadelní režisér a autor, televizní scénárista, publicista, choreograf, textař a libretista.

Od roku 1969 do roku 1988 v důsledku politické persekuce za postoje v osmašedesátém roce a účast na protiokupačním rozhlasovém vysílání byl zaměstnán pouze v dělnických a technických profesích. Od svobodnějšího závěru roku 1989 byl Pavel Dostál uměleckým šéfem Hudebního divadla v Olomouci.

Pavel Dostál, jehož život se uzavřel po těžkém boji s rakovinou před necelými osmnácti roky, byl v 60. letech také důležitým aktérem scény mladých divadel. Atmosférou té doby voní souborné publikace Pódia z krabičky i s pěti doprovodnými cédéčky a také kniha Písničky divadelní s Dostálovými texty i s přidruženým albem nazvaným Hledá se srdce člověčí.

A to hledání srdce člověčího mají v sobě i dvě skladby v podání Jiřího Suchého, i s jeho duetem s Martou Šulcovou se slovy Pavla Dostála.

Saxofonista Dexter Gordon

Největší jméno, které v pořadu v aktuálních souvislostech zazní, patří výjimečnému saxofonistovi  Dexteru Gordonovi, který spatřil světlo světa před sto lety, 27. února 1923. Byl jedním z nejlepších bebopových tenorsaxofonistů se zvukem téměř bez vibrací a úžasnou schopností improvizovat. Měl silný vliv na tenorsaxofonisty, kteří přišli po bebopové vlně, zejména na Sonnyho Rollinse a Johna Coltranea.

Dexter Gordon začal hrát ve 13 letech na klarinet, na saxofon přešel o dva roky později. Na začátku 40. let zaujal pozici v bandu Lionela Hamptona, s nímž v roce 1942 natočil své první nahrávky. Dexter Gordon na sebe strhával pozornost, když se přestěhoval do New Yorku, aby se připojil k orchestru zpěváka Billyho Eckstinea. Po zbytek 40. let hrál s hlavními postavami bebopu, jako byli Charlie Parke nebo Dizzy Gillespie.

Čtěte také

Od 60. let se Dexter Gordon přesunul do Evropy, především do Kodaně. V dalších letech přispěla k obnovení zájmu o něj hlavní role ve filmu Round Midnight, Kolem půlnoci, za niž získal nominaci na Oscara.

Poté, dokud neselhával kvůli špatnému zdraví, pokračoval v turné se svými vlastními silnými kvartety a po svém filmovém úspěchu se na krátkou dobu vrátil k bývalé nahrávací značce Blue Note.

Dexter Gordon byl vášnivým kuřákem a existuje slavná fotografie, na níž kouří během svého vystoupení v New Yorku v roce 1948. Snímek se stal jedním z nejznámějších v celé jazzové historii.  

Památku Dextera Gordona, jehož život se uzavřel 25. dubna roku 1990, uctíme jednou z jeho  životních balad. Půjde o zpracování standardu Jule Stynea a Sammyho Cahna I Guess I'll Hang My Tears Out To Dry, Pověsím ven mé slzy, aby uschly.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související