Silné zemětřesení zasáhlo jižní Čechy v roce 1590. Chvěly se domy, praskalo sklo a zvony se samy rozezněly

21. květen 2024

Jižní Čechy jsou v mnoha ohledech klidný kraj, a tak i otřesy země jsou tu vzácné. Výjimečnou událostí bylo zemětřesení 7. března 2024 u Mirotic na Písecku, které pocítili obyvatelé v širokém okolí. Jedno z největších v minulosti přišlo v roce 1590.

V sobotu 15. září 1590 se nejprve země otřásla dvakrát pozdě odpoledne, ale dva až tři mnohem silnější otřesy nastaly někdy kolem čtvrt na devět večer a později v noci.

V Soběslavi spadl kříž z věžičky špitálního kostelíka a na velké věži se sám od sebe rozezněl zvon, což je zaznamenáno také ve Vodňanech. V domech padala omítka a praskalo okenní sklo, lidi zachvátil velký strach. Nejvíce se ale báli strážní nahoře na soběslavské věži a s křikem běželi dolů.

Na hradě v Nových Hradech se zřítily jakési tesané kameny ve velké světnici a zdivo asi popraskalo natolik, že Rožmberkové pak už na svém starém novohradském sídle nepobývali.

Kronikáři v Českých Budějovicích zapsali, že v noci z 15. na 16. září 1590 se chvěly domy a věže, jako by chtěly spadnout, a obyvatel se zmocnila hrůza. Mnohem více škod ale tehdy vzniklo v Rakousích, neboť epicentrum zemětřesení leželo někde mezi Vídní a Sankt Pölten.

Následně vyšlo několik mravokárných knížek, jejichž autoři si zemětřesení vykládali jako Boží hněv nad lidskými hříchy, a někteří ho dokonce pokládali za předzvěst konce světa.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související