Archivář Petr Kašpar Světecký věřil, že mu zlé mocnosti uhranuly kozla. Vyléčil ho chlebem s posvěcenou solí

Petr Kašpar Světecký byl český zeměměřič a kartograf, který prováděl vyměřovací práce na Třeboňsku, Českokrumlovsku a Vimpersku. V roce 1777 předložil Marii Terezii i návrh na zmapování celého území státu.

V polovině 18. století působil rovněž osm let jako schwarzenberský archivář v Třeboni. Je autorem historických, místopisných a genealogických prací a také několika spisů o mírách a vahách. Stal se i zastáncem českého jazyka. Mnohé jeho práce se dochovaly aspoň v rukopisech.

Ač Petr Kašpar Světecký náleží mezi dobové intelektuály, jeho zápisy prozrazují, že tehdy na Třeboňsku přetrvávaly mnohé pověrečné obyčeje ze starých dob.

V září 1740 si Světecký zapsal, že mu zlé mocnosti uhranuly kozla. Nemocný kozel nežral, a tak jeho pán nevěda, co si počít, vyzkoušel lidový prostředek doporučovaný tehdy při všech nemocech – chleba posypaný solí posvěcenou v kostele na svátek Tří králů.

Násilím proto vtlačil kozlovi kus chleba se solí do ústní dutiny. A prý to pomohlo! Ve dvou hodinách byl kozel zase zdráv.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat