První jihočeskou pilotkou byla mlynářova dcera z Levína u Lišova. Její úspěšnou kariéru ukončila válka
Jmenovala se Marie Doubková a pocházela ze starobylého mlynářského rodu, s vrozenými sklony k technickým novinkám. Jejím rodištěm byl mlýn v Levíně u Lišova. Vyrostla z ní moderní žena, milovala sport, tanec, automobily a cigarety. Roku 1933 si v osmnácti pořídila řidičský průkaz.
Nade vše se nadchla do létání, ovšem krátké lety lišovských amatérů na kluzácích nebyly pro ni. V srpnu 1936 složila na budějovickém letišti pilotní zkoušku pro motorová letadla jako jedenadvacátá žena v Československu a první v jižních Čechách.
Vrhla se po hlavě do leteckého sportu a za Jihočeský Aeroklub sklízela v roce 1937 úspěchy na soutěžích. Ve III. Národním letu Československou republikou obsadila v různých kategoriích první až pátou příčku v posádce s pilotem Svobodou.
Marie Doubková prokázala vynikající orientaci při navigačních letech a v rychlostní soutěži na stokilometrové trati v kategorii lehkých sportovních letadel dosáhla rekordní průměrné rychlosti bezmála 144 km/hod.
Stala se hvězdou, snila o pokračování úspěšné kariéry a hlavně o letecké akrobacii. Další sezóna 1938 už se však nekonala. Zasáhla politická situace, válka, ale také založení rodiny.
Po válce se k létání nevrátila, emigrovala do Kanady a tam zemřela. Její urna je ale uložena v Lišově. Hrob byl roku 2024 pietně opraven a konečně se na něm objevilo i jméno první jihočeské pilotky: Marie Bělohlávková-Doubková.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Anglický žokej Buckingham, trojnásobný vítěz Velké pardubické, zemřel při nehodě na jihu Čech
Nahlédneme-li do listiny vítězů proslulé Velké pardubické, zjistíme, že v letech 1899, 1900 a 1904 tyto dostihy vyhrál Thomas Buckenham. Uváděné příjmení je však zkomolené.
-
Vojenské letadlo havarovalo u Týna nad Vltavou. Tragédii připomínal pomník, dnes už jen cedule
Nedokonalost letadel, ale i výcviku vedly v počátcích letectví k mnoha nehodám s tragickými následky. Jedna taková se odehrála v neděli 7. září 1929 u Týna nad Vltavou.
-
Román Zámek psal Franz Kafka v Plané nad Lužnicí. Neměl tam ale klid a dílo nedokončil
Osek na Strakonicku, Planá nad Lužnicí na Táborsku a České Velenice na Jindřichohradecku. To jsou tři místa na jihu Čech, kde zanechal stopy známý spisovatel Franz Kafka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.